Home / Tag Archives: јавен

Tag Archives: јавен

Современ јавен превоз со набавка на еколошки возила

Еден од нај горливите проблеми во Битола е загадувањето со воздухот, изјави денеска Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ. -Меѓу останатите чинители загадувањето на воздухот е како последица на нерегулираниот градски односно целокупно сообраќајниот режим во општината. ...

Read More »

СЈО ќе ги поднесе првите две обвиненија

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска ќе ги поднесе првите две обвиненија до Кривичниот суд, соопшти специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција. Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на документација од системите на прислушување, за кое се товарат ...

Read More »

Он лајн магазинот “Олабај“ заедно со Здружението “Форум16“ утре организираат јавен настан на Широк Сокак

Утре, на 31 октомври, он лајн магазинот “Олабај“ заедно со Здружението за граѓански активизам “Форум16“ (координатор на „Лице в лице” за Битола) организираат јавен настан “Оригами шоу” на Широк сокак, во периодот од 16:30 до 17:30 часот. Темата на настанот ...

Read More »

Граѓаните он лајн можат да го проверат стажот на осигурување и платите

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, денеска на плоштадот “Магнолија“  во Битола, го  организираат јавниот  настан „Ден за Вас”. Основна цел на оваа активност е граѓаните он лајн да го проверат ...

Read More »