Home / Tag Archives: кабинет

Tag Archives: кабинет

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за здравство, Венко Филипче не дошле на седницата на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски. Ова го потврдуваат од претседателскиот кабинет, а следува откако беше утврдено дека градоначалникот на Куманово, Максим ...

Read More »

Стигнаа првите критики од ЕУ за кабинетот на Заев

Европската Комисија преку нашата амбасада во Брисел побара од новата влада реализација на итните реформи од планот 3 – 6 – 9. Во документот  на  в.д. Амбасадорот во Брисел, Влатко Станковски пишува дека Комисијата е со став дека владата на ...

Read More »

Канчевска: Вратете ми го пасошот не бегам од Македонија

Изненадена сум од барањето за притвор, но верувам во правниот систем, со овие зборови поранешната министерка за култура Елизабета Канческа- Милевска пред апелационите судии ги оспори мерките за претпазливост што и ги определи Кривичниот суд, наместо бараниот притвор од Специјалното ...

Read More »

Нимиц на средба со Заев

Специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска во 9 часот има средба со премиерот Зоран Заев. Нимиц е во неколкудневна посета на Скопје на разговори со државниот врв за можностите за решавање на ...

Read More »

Отворен кабинет по англиски јазик во СОУ “Таки Даскало“

Со пригодна свеченост, во СОУ “Таки Даскало“, беше отворен посебен кабинет по англиски јазик. Реализацијата на овој значаен проект е во соработка со Американското катче од Битола, кои покрај мебел и компјутерска опрема, донираа и литература на англиски јазик. Уредувањето ...

Read More »

Предновогодишен прес на градоначалникот Владимир Талески

На неколку дена пред дочекот на Новата 2015 година, градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески во својот кабинет го одржа својот традиционален (пред)новогодишен прес. На прес конференцијата Талески ги запозна битолските новинари со реализираните проекти во 2014 година, во сите ...

Read More »