Home / Tag Archives: македонска

Tag Archives: македонска

Економијата в година со раст меѓу 3 и 3,5 проценти

Македонската економија следната година се очекува да има раст од 3 проценти според проекцијата на Владата и 3,5 проценти според Народната банка на Република Македонија. Владата очекува дека растот на економската активност следната година ќе биде придвижен од извозот на ...

Read More »

Четири медали за Македонија на ЕП во кик-бокс

Македонската кик-бокс репрезентација своето учество на Европското првенство во Лутраки, Грција го заврши со четири медали по два сребрени и бронзени. По денешните порази во финалните борби сребро освоија Милан Кубан и Марија Божиноска, додека бронзени медали им припаднаа на ...

Read More »

Певај брате!

Во првиот момент одлуката за забрана на емитување на македон­ска музика, која, на само еден ден пред ултиматив­­ниот рок, им беше дос­тавена на радијата и останатите електро­нски медиуми, делуваше како првоаприлска ше­га. Но,  дека ЗАМП не се ше­гува и дека ...

Read More »

Македонска етно венчавка во Новаци

Во Општина Новаци по вторпат се одржа манифестацијата “Македонска етно венчавка“. Оваа година зет и невеста беа 55 годишниот Љубе Самарџески и 50 годишната Роза Самарџиеска од Битола. Тие во брак се 30 години и по толку време одлучија да ...

Read More »

Резил, а наш е!?

Дури и рекламниот слоган на една српска пиварница „Светско, а наше” е општоприфатен во модификувана форма „Српско, а наше” од организаторите на македонските културни лета. Резил!   Во времето кога живеевме во една поширока заедница, Македонија беше шампион во една ...

Read More »

Мирен протест за поддршка на безбедносните сили во Битола

Неколку илјади битолчани, вечерва им дадоа безрезервна поддршка на македонската полиција, која учествувaше во елиминирањето на терористичката група во Куманово.   Мирниот протест, кој се одржа во организација на Граѓанското движење за одбрана на Македонија започна од пред Заводот и ...

Read More »