Home / Tag Archives: македонски

Tag Archives: македонски

Грујовски,како Варелов ја “кидна “ од Македонија

Поранешниот висок функционер во Министерството за внатрешни работи, Горан Грујевски, против кого е распишана меѓународна потерница, имал уште еден идентитет под името Владимир Варелов,објави телевизија 21. Според извори на телевизијата, Интерпол е известен за ова име под кое се претставува ...

Read More »

Свечена академија по повод 110-годишнината од смртта на Дамјан Груев

Во големата сала на Центарот за култура – Битола  се одржа свечена академија, по повод 110-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Дамјан Груев. На академијата, која ја организира Здружението на граѓани за заштита на ликот и делото на Дамјан Груев, ...

Read More »

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ ќе го отвори годинашниот „Браќа Манаки“

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ ќе го отвори овогодишното издание на ИФФК „Браќа Манаки“, а новиот слоган на фестивалот што годинава се одржува од 10 – 17 септември во Битола, е Movie On – Feel the light, Feel Bitola  (Почувствувај ја ...

Read More »

Македонецот Мите победник на втората сезона на “Пинкови ѕвезди“

Македонецот Мите Стоилков е победник на втората сезона на Пинкови ѕвезди. Тој со својот глас и неверојатните интерпретации ја освои публиката и жирито. Втората сезона на Ѕвездите на Пинк ќе остане запеметена по бројните талентирани кандидати, солзите, смеата но и ...

Read More »

Од јуни седум нови возни линии на релација Скопје-Битола

Од „Македонски железници“ информираат дека од почетокот на јуни, на релацијата Скопје – Битола и обратно ќе сообраќаат седум линии. Покрај постојните, ќе се воведат и нови возови, па така вкупно ќе има три патнички и четири експресни гарнитури, кои ќе сообраќаат на ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ им оддаде почит на загинатите во Вејце

По повод  одбележувањето на 15. годишнината од загинувањето на припадниците на безбедносните сили кај Вејце во конфликтот во 2001 година, денес кај споменикот на бранителите пред СВР Битола, споменикот “Ангел“ во градскиот парк во Битола и споменикот на загинатите бранители ...

Read More »

Одбележан Денот на пожарникарите

Општина Битола и Територијалната противпожарна единица (ТППЕ)-Битола денеска на пригоден начин го одбележаа Денот на македонските пожарникари. Пожарникарската единица во Битола била формирана пред 179 години, а таа е првата и најстара пожарникарска единица во Македонија и од тогаш до ...

Read More »

Почина еск- пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Благој Тошев

Денеска во Битола,  на 75 годишна возраст почина екс- пратеникот на ВМРО -ДПМНЕ, член на првиот состав на македонскиот парламент Благој Тошев. Благој Тошев почина по долга и тешка болест. Тој е роден   на 8.09. 1949 година.   во  Битола. Еден  ...

Read More »

Почина истакнатиот македонски сликар Милош Коџоман

По кратко боледување вечерва почина истакнатиот македонски сликар Милош Коџоман. Милош Коџоман е роден 1952 година во Скопје. Коџоман дипломирал 1974 година на Педагошката академија „Климент Охридски“ во Скопје. Наградата за најдобар студент ја добива 1977 година на прославата по ...

Read More »

Финални подготовки за свеченото затворање на “Браќа Манаки“

Денес и утре се прават финалните подготовки околу свеченото затворање на 35. Издание на Интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки“, кога ќе биде премиерно прикажан македoнскиот филм “Деца на сонцето“, третиот игран филм на режисерот Антонио Митриќески, чија екипа пристигнува во ...

Read More »