Home / Tag Archives: мерки (page 3)

Tag Archives: мерки

Миле Јанакиески: Утре во 7 часот наутро ќе бидат поставени 10.000 вреќи за враќање на коритото на реката Црна во првобитна состојба

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва соопшти дека утре во 7 часот почнува голема акција за заштита и враќање во првобитна состојба на коритото на реката Црна со која е предвидено поставување на 10.000 вреќи со песок. Големата ...

Read More »

Ципрас:Грција веќе нема да штеди

Алексис Ципрас, лидерот на грчката крајно левичарска партија Сириза по вчерашната изборна победа објави дека неговата земја го остава зад себе катастрофалното штедење. Сириза доби околу 36 насто од гласовите, пред конзервативците на премиерот Самарас кои освоија 28 насто. Ципрас ...

Read More »

Здружението за чист воздух ја информира јавноста за нивното делување

Денеска од Здружението „За нас се работи“ одржаа прес-конференција за да ја информираат јавноста дека мерната станица “Битола 2“  неколку денови покажува претежно во попладневните часови фрапантно  загадување на воздухот. Од над 900  а во некои момeнти дури и илјада ...

Read More »

Секој ден е изгубен ден, бараме спроведување на мерки со конкретни датуми

Денеска, на прес-конференција од Здружението „За нас се работи“ ја информираа јавноста дека доставиле барања до градоначалникот на Битола, Владимир Талески, Советот на Општината и Министерството за животна средина. Истите барања ги испрaтиле и до сите претставништва на странските амбасади ...

Read More »

ЛДП: Да се усвојат итни мерки за ублажување на загаденоста на воздухот

-Состојбата со квалитетот на амбиентaлниот воздух во Битола е катастрофална. Битолчани дишат загаден, нечист и смртоносен воздух, а Битола е еден од најзагадените градови во Македонија, со огромни дневни пречекорувања на дозволените концентрации на опасни материи во воздухот. Имајќи предвид ...

Read More »

Со активните владини мерки за вработување реализирани 6.868 вработувања

Преку програмите и активните мерки за вработување од почетокот на годината до сега реализирани се 6.868 вработувања, информира денеска на прес-конференција министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов. Преку мерките кои се дел од оперативниот план, како што истакна, ...

Read More »