Home / Tag Archives: Метју

Tag Archives: Метју

Името на Македонија ќе се договара во Виена

Обединетите нации попладнево информираа дека шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат средба со медијаторот Метју Нимиц на 30 март во Виена. -Mетју Нимиц, специјалниот претставник на Генералниот секретар ќе има заедничка средба со ...

Read More »

Нимиц:Решението за името на повидок

Посредникот на ОН во разговорите за името Метју Нимиц изјави дека решение за спорот за името е на повидок со што ќе се стави крај на 27 годишниот спор меѓу Грција и Македонија. – Имам големи надежи дека овој процес ...

Read More »