Home / Tag Archives: ООН

Tag Archives: ООН

Името на Македонија ќе се договара во Виена

Обединетите нации попладнево информираа дека шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе имаат средба со медијаторот Метју Нимиц на 30 март во Виена. -Mетју Нимиц, специјалниот претставник на Генералниот секретар ќе има заедничка средба со ...

Read More »

Протест на Македонците пред ООН за името

Движењето „Ние сме Македонија“ денеска одржа мирен протест пред главниот влез на зградата на Обединетите Нации во Њујорк, каде утринава, по локално време, делегации на Грција и Македонија под медијација на посредникот на ОН Метју Нимиц, разговараа за спорот околу ...

Read More »

Кој ќе сноси одговорност за пропаѓањето на МПМ

Денеска поранешните вработени во сега веќе поранешната медиумска куќа „Медиа принт Македонија“ до безмалку сите медиуми испратија барање за објавување на нивното јавно писмо, во кое меѓу другото, од поранешните газди си ги бараат заостанатите плати и придонеси ПИОМ. Во ...

Read More »