Home / Tag Archives: организација

Tag Archives: организација

Ифтарска вечера организирана од градоначалникот Коњановски

Во пресрет на големиот муслимански празник, Рамазан Бајрам,градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, организираше ифтарска вечера.Традиционално, на вечерата присуствуваа, битолскиот муфтија Амит Расими, заедно со претставници на битолското муфтиство, директорите на јавните претпријатија, претставници на советничките групи од општинскиот Совет, ...

Read More »

Активните мерки за вработување дадоа резултати

Во органзација на Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, бизнис заедницата, локалниот економско социјален совет, денеска во Битола се одржа втората регионална средба за креирање на новиот оперативен план за активни мерки за вработување за 2020 година. ...

Read More »

Тереза Салгуеро главна ѕвезда на фестивалот „Музика од Светот“ во Битола

Португалската пејачка Тереза Салгуеро ќе биде главна музичка ѕвезда на осмото издание на фестивалот „Музика од Светот“  чиј организатор и домаќин е НУ Центар за култура-Битола. Директорот на Центарот за култура, Борче Димитровски и селекторот на фестивалот Оловер Јосифовски, соопштија ...

Read More »

Општа тепачка на синдикалното раководство на РЕК “Битола“

Топ тема деновиве во РЕК “Битола“ е општата меѓусебна тепачка на синдикалното раководство во РЕК “Битола“. Според информации на порталот на “Битолски весник“, во тепачката која се случила во Албена, Бугарија каде што се одржуваат спортските игри на енергетичарите, учествувало  ...

Read More »

Успешен настап на младите пелистерци

Помладите пионери на фудбалскиот клуб Пелистер родени 2001 година деновиве беа на фудбалски турнир во Варна, Бугарија. Турнирот беше во организација на бугарското министерство за спорт, а покрај Пелистер како претставник на Македонија учествуваа и екипи од таа возраст од ...

Read More »

Центарот за ран детски развој на невладината “Сумнал“ наменет за деца од три до 6 години

Градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески денес оствари средба со граѓани, во урбаната заедница Таки Даскало.  Благодарение на Здружението за развој на ромската заедница “Сумнал“ , дел од објектот на урбаната заедница кој беше запуштен подолг период, се санира и ...

Read More »

Многу активности на Младинската организација на Економското училиште “Јане Сандански“

Младинската Организација е ученичка организација составена од ученици во средното економско училиште „Јане Сандански“ во Битола  која се залага гласот на учениците да биде слушнат. Главни цели на Младинската организација e пред се  ученичкиот активизам,  вон-наставни активности. Во рамките на ...

Read More »

Бројни активности на Организацијата на жени од Битола во рамки на 70 годишниот јубилеј

Организацијата на жени од Битола, годинава го прославува големиот јубилеј, 70 години од основањето. По тој повод, оваа невладина организација, во јубилејната година организира(ше) бројни активности. Една таква свеченост се одржа и во малата сала на Центарот за култура во ...

Read More »

Организацијата на жени од Битола во хумана мисија

Денеска, Организацијата на жени од Битола на плоштадот “Магнолија“ организираше акција од хуман карактер, во рамки на одбележувањето на Неделата на детето. За таа цел организираа продажна изложба, а собраните средства ги донираа на младиот Томе Киријази. – Денес на ...

Read More »

На падините кај Братиндол “Меморијална трка “Тони Гулевски– Бабуш”

В  недела,  на падините кај селото Братиндол, во организација на мотоклубот ЛТД од Битола, ќе се одржи мототрка “Братиндол 2014”, која ќе биде меморијална, во чест на основачот на овој клуб Тони Гулевски – Бабуш, кој прерано го загуби животот. ...

Read More »