Home / Tag Archives: Основен суд

Tag Archives: Основен суд

Дали ќе има притвор за Груевски

Основниот суд Скопје 1 денеска, како што е најавено, треба да ја соопшти одлуката за тоа дали ќе им биде изречена мерката притвор што ја побара СЈО за обвинетите: експремиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ексминистрите Гордана Јанкулоска и ...

Read More »

Кежаровски доби условен отпуст од судот

Новинарот Томислав Кежаровски е ослободен од издржувањето на преостанатиот дел од казната затвор на којашто беше осуден поради откривање на идентитет на заштитениот сведок. Оваа одлука не е конечна бидејќи обвинителството има право да ја оспори. Предлогот за условен отпуст ...

Read More »

Душко Илиевски го доби спорот против Република Македонија

Република Македонија ќе треба да му плати на Душко Илиевски фармеротод Битола и неговиот брат Цане, како и таткото Томе вкупно 6,5 илјади евра на име на материјална и нематријална штета. Вака пресуди Основниот суд во Битола, по тужбата на ...

Read More »

Судскиот процес Талески-Ковачевски одложен за 19 ноември

Судскиот процес во кој градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески го тужи лидерот на СДСМ Битола, Васко Ковачевски и “Утрински весник“  денеска не се одржа и е одложен за 19 ноември. Причината за одложувањето на судењето е затоа што на ...

Read More »

Заев осуден во спорот со Груевски

Основниот Суд Скопје 2 го прогласи за виновен лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев во судскиот спор со премиерот Никола Груевски и го задолжи да плати 50 илјади евра казна за клевета и навреди на премиерот Никола Груевски. Ваквата пресуда ...

Read More »