Home / Tag Archives: пелагонија

Tag Archives: пелагонија

Прекинат штрајкот во ЗК Пелагонија

Откако по неколкучасовните преговори менаџментот им вети исплати на заостанатите плати, како и платата за февруари, вработените на ЗК „Пелагонија“ го прекинаа штрајкот, кој денеска рано утрово го започнаа. -Денеска се држеа преговори со синдикалниот одбор и договорено е со ...

Read More »

Со доаѓањето на СДСМ на власт дојдоа и проблемите на земјоделците

Во врска со проблемите на зе мјоделците прес конференција одржа ВМРО ДПМНЕ.  На пресот мегу другото беше речено. Секогаш кога СДСМ се враќа на власт се враќаат и проблемите на земјоделците. СДСМ не само што не одвојува ниту денар за ...

Read More »

Горчливата судбина на слаткиот битолски шеќер

Оптимистичките најави дека по продажбата на фабриката за шеќер „4 Ноември“ во Битола, на бугарската компанија ДООЕЛ „Кинлеви“, битолскиот шеќер конечно, по неколку години пауза, ќе се врати на македонските трпези, се покажаа како премногу надежни, па дури и нереални. ...

Read More »

ЗК Пелагонија ќе донира 100 тони сточна храна во настраданите подрачја

ЗК Пелагонија АД Битола соопшти дека ќе донира 100 тони сточна храна, наменета за сточарите од настраданите подрачја чии залихи беа уништени во невремето. Во наредните десет дена компанијата секојдневно ќе доставува по 10 тони храна во погодените подрачја, а ...

Read More »

“ЗК Пелагонија“ го презеде ФК Пелистер

“ЗК Пелагонија“  и уште неколку сестрински фирми на оваа компанија, од денеска се нови сопственици на ФК Пелистер. Според извори на порталот на “Битолски весник“, сите формалности околу преземањето на Клубот од фирмата “Цермат“  се завршени и “ЗК Пелагонија“   и ...

Read More »

Градоначалниците од Пелагонискиот регион со поддршка за Талески

Градоначалниците на Ресен, Прилеп, Кривогаштани и Новаци денеска на прес-конференција ја истакнаа поддршката за градоначалникот на Битола. -Ние Градоначалниците од Пелагонискиот регион јасно и гласно ја изразуваме нашата поддршка  кон нашиот колега Владимир Талевски, кој е класична жртва на судско-политичка ...

Read More »

Со моќен багер ќе се чистат реките и каналите во Пелагонија

  Директорот на Државното претпријатие АД “Водостопанство”   во Битола ја  промовираше новата механизација , моќен багер-гасеничар, со кој ќе се чистат реките и каналите во Пелагонија. Багерот има најсовремена технологија и опрема за работа и е вреден десет милиони денари. ...

Read More »

Обезбедени средствата за обештетување од поплавите

Сите земјоделци кои прептрпеа штети од овогодинашните поплави ќе бидат 100 % обештетени. Ова пред се се однесува на жителите од пелагониските општини Битола, Могила и Новаци чии поплавени површини беа засадени со есенски култури. Владата средствата ги обезбеди преку ...

Read More »

Премиерот Груевски:Најлошото сеуште не е поминато

За време на посетата на Новаци, премиерот Никола Груевски, откако се информираше за состојбите со поплавите во Новаци,по седницата на Кризниот штаб, меѓу другото изјави дека иако моментно нема врнежи во Пелагонија, а врнежи не се очекуваат и во наредните ...

Read More »

Регионалниот Кризен штаб активен на терен

После посетата на дел од поплавените места во Пелагонија, регионалниот кризен штаб повторно одржа состанок за прецизирање на новите мерки за заштита и спречување на поголеми штети од поплавите. На денешниот состанок беа договорени неколку локации на кои ќе се ...

Read More »