Home / Tag Archives: притвор

Tag Archives: притвор

Боки 13 останува во притвор

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, и гаранцијата од околу 142.000 евра која ја понуди за да биде пуштен во домашен притвор. На јавна седница во Апелацискиот суд тој кажа дека како гаранција тој ...

Read More »

Боки 13 останува во притвор

Апелација не го прифати барањето на адвокатите на Боки 13  за укинување на мерката притвор, поради опасност од бегство. По вчерашната јавна седница на која се разгледуваше барањето за укинување на притворот Апелација одлучи иако отпадна влијанието врз сведоци, поради ...

Read More »

Кичеец заминува дома

Зоран Милевски – Кичеец, второосомничен во случајот „Рекет“, ќе биде пуштен во домашен притвор, откако денеска судија на претходна постапка, по добиено позитивно мислење од обвинителството, го уважи предлогот на одбраната како основан. – Судија на претходна постапка при Основниот ...

Read More »

Определен притвор за Јанева, Обвинителството продолжува со истрагата за случајот „Рекет“

Кривичниот суд ѝ определи 30-дневен притвор на Катица Јанева. Јавната обвинителка Вилма Рускоска, која ја води постапката, претходно донесе наредба за проширување на истрагата и против Јанева, која вчера беше приведена. Покрај проширувањето на истрагата, Обвинителството од надлежниот суд предложи ...

Read More »

Боки 13 упасен на границата со Грција

Боки 13 кој, е осомничен за перење на пари е уапсен на граничниот премин со Грција, Богородица при обид да ја напушти државата. Против него ОЈО бара мерка притвир бидејки тој е осомничен за перење на пари, во висина од ...

Read More »

Продолжен притворот и за Цветан Панделевски

Притворот на петмина обвинети во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство им е продолжен за уште 30 дена. Сега, тие имаат право на жалба до Апелацискиот суд. Во случајот „Империја“ кривично се гонат 13 лица, а првично притвор им беше ...

Read More »

Јанакиевски спроведен од Шутка

Со комбе на истражниот затвор “Скопје”, во присуство на затворска полиција пред малку во Кривичниот суд беше донесен екс министерот Миле Јанакиески. Тој во судот беше внесен преку гаражата на судот. Јанакиески веќе два дена е во притвор во затворот ...

Read More »

30 дневен притвор за Орце Камчев и уште петмина негови соработници

Триесет дена притвор за бизнисменот Орце Камчев, неговиот соработник Ненад Јосифовиќ, директорот на „Ексико“ Тодор Мирчевски, Цветан Панделески, директор на ЗК Пелагонија и за Зорица Арсовска, сметководител во фирмите на Камчев. Ова е одлуката на судијката по претходна постапка за ...

Read More »

Фетаи побара притвор за Груевски

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи побара притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, поради неговото постојано доцнење на судските рочишта. Груевски доцнел 15 минути и на денешното рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“, во коj е првообвинет. Токму затоа, Фетаи ...

Read More »

На барање на Фетаи, притвор за Поповски

Притвор за Ѓоко Поповски, поранешниот помошник министер во МВР, кој денеска беше осуден на 9 години затвор, како обвинет во случајот Триста на СЈО. Со ова Поповски денеска ќе биде спроведен во истражниот затвор во Шуто Оризари. По изрекувањето на ...

Read More »