Home / Tag Archives: совет (page 4)

Tag Archives: совет

За бегството на Грујовски и Бошковски кривични пријави против судиите

Поранешниот началник на петтата управа во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујевски и вработениот Никола Бошковски, нема да ја земат плата за август од Министерството за внатрешни работи (МВР), потврдија оттаму. Нивниот работен однос е ставен во мирување ...

Read More »

СЈО ги враќа пасошите, бара притвор за осомничените

Специјалното јавно обвинителство ги подготвува жалбите по решенијата на Кривичниот суд со кои се одбиваат сите барања за притвор за обвинети во предметите на Катица Јанева. За притворите сега ќе одлучува Апелациониот суд кој има рок од два дена по ...

Read More »

ЗНМ за реформи во медиумиете

Здружението на новинари на Македонија и европскиот експерт Питер Ванхојте денеска се сретнаа со Претседателот на Собранието, Талат Џафери, со кого разговараa за идните приоритетни реформи во медиумите и за важната улога на Собранието во нивното спроведување. Експертот Ванхојте истакна ...

Read More »

Изгласан предлогот Талески да го продаде РК Пелистер

Ракометниот клуб Пелистер повторно оди на продажба. Вака одлучи градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Откако првиот обид  пред неколку години Пелистер да го купи сопствeникот на ГП “Пелистер”, Силјан Мицевски не успеа, сега општината Битола  по втор пат прави обид ...

Read More »

Талески и натаму го бојкотира Советот

Дури ни по повеќе од 2 години, откако последен пат присуствуваше на седница на Советот, градоначалникот на Битола Владимир Талески не се појави и на денешната седница на Советот на која главна точка на дневен ред беа завршните сметки на ...

Read More »

Денес седница на Советот

По подолга пауза денес седница ќе одржи Советот на општината. На дневен ред се завршните сметки на средните и основните училишта, како и одлуките на градоначалникот Владимир Талески да ги продаде акциите на РК Пелистер, потоа да се издвои околу ...

Read More »

Директорите на училиштата на распит кај советниците

Откако со законските измени е продолжен мандатот на советниците, Советот на општината Битола, по подолга пауза, утре на 23 јуни ќе ја одржи својата 65  седница. На дневен ред  на седницата се наоѓаат  дури 36 точки. На оваа седница на ...

Read More »

РК Пелистер на продажба

Ракометниот клуб Пелистер повторно е на продажба. Откако првиот обид  пред неколку години Пелистер да го купи Силјан Мицевски не успеа, сега општината Битола  по втор пат прави обид да го продаде Пелистер. Според информации на поратлот на Битолски весник ...

Read More »

Советот на обвинители даде виза за смена на Зврлевски

На денешната седница Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека членовите на Советот со мнозинство гласови позитивно се изјасниле ...

Read More »

Нападот во Истанбул- дело на Исламската држава

Во соопштение објавено на интернет-страница на поддржувачи на „Исламската држава“, џихадистите ја презедоа одговорноста за нападот во Истанбул на Новогодишната ноќ во кој загинаа 39 луѓе. Според пишувањата на турскиот печат, властите во земјата веќе ја истражувале веројатноста дека напаѓачот ...

Read More »