Home / Tag Archives: статус

Tag Archives: статус

Без договор за СЈО

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека  ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор што го ...

Read More »

Фејсбук (дез)информирање

Во последно време како да стана тренд носителите на власта, како на државно, така и на локално ниво, јавноста да ја информираат  преку  фејсбук статусите. Откако социјалните мрежи се накотија како печурки по дожд, политичарите  кои настојувајки да бидат  транспарентни ...

Read More »

Премиеру Идризово е “Хилтон “ во однос на Шутка

Во врска со условите  кои владеат во македонските затвори со писмо од Германија се јави новинарот Томислав Кежаровски. Во писмото Кежаровски меѓу другото пишува. Господине Зоран Заев, Ги поздравувам Вашите настојувања да се подобрат условите во затворот во „Идризово“ и ...

Read More »

Васко Ковачевски:Битола ќе добие жена градоначалник!

СДСМ и коалицијата ја номинираат професорката   Наташа Петровска како кандидат за градоначалник на Општина Битола. Сите наши 12 номинирани можни кандидати, секој на свој начин ја имаше изготвено предлог програмата и визијата за Битола. Честитки за сите нив! Заедно ...

Read More »

Законот за стечај да важи и за новинарите

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска имаа работна средба со министерката за Труд и социјална политика, Мила Царовска. На средбата се разговараше за можноста новинарите стечајци од затворените локални ...

Read More »

Уште едно предвремено “востание” во ВМРО ДПМНЕ

Само што лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски ги најави реформите во партијата, на политичката сцена се јавија  членови на партијата,  кои побараа реформи во ВМРО ДПМНЕ. Легитимирајќи се во јавноста како  членови на Републичкиот изборен штаб за реформи на ...

Read More »

(Кандидатски) статус

Денеска, кога читателите ќе го имаат в раце овој број на Битолски весник, ќе биде познат Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија на патот кон Брисел. Како и во изминатите 5 години, така и денеска, претставникот на ...

Read More »

Новинарите против притисоците врз новинарите и дописниците

На денешниот состанок на новинарите на Битола, на кој присуствуваше и претседателката на самостојниот синдикат на новинари, Тамара Чаусидис, новинарите од Битола го искажаа своето огромно незадоволство од состојбата во која се наоѓаат новинарите во Република Македонија, а и во ...

Read More »