Home / Tag Archives: верници

Tag Archives: верници

Верниците ги послушаа (пре)пораките

                     Христијанските верници во Битола во најголем број ги послушаа (пре)пораките на Министерството за  здравство и Владата, за време на Велигденските празници да нема масовни посети на црковните храмови.           Денеска во црквата “Св. Димитрија“  во Битола, која во ...

Read More »

Денес е Рамазан Бајрам

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Рамазан, деветиот ...

Read More »

ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола приреди Ифтар вечера

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Битола  приреди Ифтар вечера по повод муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам. На вечерата присуствуваат и Борче Димитровски, претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ од Битола, пратениците во Собранието на РМ, Лилјана Кузмановска и Зоран Илиоски, како и ...

Read More »

Почнува чествувањето на Велигден – денеска е Велики четврток

Започнаа подготовките за големиот христијански празник Велигден. Денеска е Велики Четврток. Црквата на овој ден споменува за тајната вечера и предавањето на синот божји.Во храмовите верниците се молат за прошка. Ова е и последната недела од големите пости. Симбол на ...

Read More »

Десетици илјади верници се собраа во Oхрид за Водици

Повеќе од десет илјади луѓе, православни верници од Охрид и од други делови на Македонија, но и гости од странство, присуствуваа на чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици. Од неколкуте ...

Read More »

Се е подготвено за празникот “Мала Богородица” во Новаци

Викендов,  во преубавиот пелагониски манастир “Рожденство на Пресвета Богородица” во Новаци ќе се прослави по 24 ти пат големиот верски христијански празник мала Богородица. Црковниот одбор се погрижи како и секоја година така и оваа да има богата културно- ументичка ...

Read More »