Home / Tag Archives: Влада (page 7)

Tag Archives: Влада

Тачи потврди дека разговара за влез на ДПА во Владата

Лидерот на ДПА Мендух Тачи потврди дека се водат разговори со премиерот Никола Груевски за можноста ДПА да учествува во владата. Тачи нагласи дека во разговорите засега не станало збор за дефинирање на министерски или директорски места во државните институции ...

Read More »

Заев побара преодна влада

Овие документи се сопственост на Република Македонија и на нејзините граѓани, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва на трибината која се одржа во Универзалната сала. – Се е вистина од почеток до крај. Го урнисале уставното уредување на Македонија, ...

Read More »

Делегација од Кина во работна посета на Битола

Градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески попладнево се сретна со делегација на кинескиот град Нингбо која ја предводеше Динг Хаи Бин, втор генерален секретар на општинската народна влада во Нингбо, Кина. На средбата кај битолскиот градоначалник присуствуваа и претседателот на ...

Read More »

Саем за вработување наскоро и во Битола

Продолжуваат саемите за вработување. По одржаните четири во Скопје, Неготино, Охрид и во Штип, наредните ќе се одржат во Битола и во Струмица. Ваквиот начин на претставување на компаниите дава добри резултати, информираат од Владата на Република Македонија. Ваквиот начин ...

Read More »

МВР утврдува од какво оружје е пукано на зградата на Владата

Полицијата ги утврдува типот на оружјето од кое синоќа беа испукани два куршума во зградата на Владата, правецот од каде дошле, мотивите и евентуалните сторители, изјави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа вели дека полицијата има остатокот од ...

Read More »

Два проектили испукани кон владината зграда, МВР ги бара сторителите

Околу 23 часот ноќеска биле испукани два проектили кон владината зграда, потврди МВР. Инцидентот го пријавиле граѓани кои слушнале две детонации, а покрај фасадата на владината зграда биле пронајдени два забиени проектили. Нема повредени во инцидентот. Полицијата засега не прецизира ...

Read More »

За 100 дена реализирани 116 проекти а 545 почнати да се реализираат

-За само 100 дена целосно реализиравме 116 проекти од вкупниот број предвидени во програмата, а други 554 проекти почнаа да се рализираат и се во тек. Тоа се вкупно 670 проекти што се целосно спроведени или во тек е нивна ...

Read More »

Промовирана првата регионална дисперзирана спортска паралелка во Битола

Битола е дел од проектот за отворање на фудбалска парарелка во рамките на Фудбалската Академија, заеднички проект на Владата на Република Македонија, Агенцијата за млади и спорт, Министерството за образование и наука, локалната самоуправа и Фудбалската федерација на Македонија. Денес ...

Read More »
error: Content is protected !!