Home / Tag Archives: ВМРО

Tag Archives: ВМРО

Заев: Рејтингот на власта падна за шест отсто

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 откри дека според последните испитувања на јавното мислење, рејтингот на власта е паднат за шест отсто. -Ако водевме 11,9, сега водиме 5,9. А ВМРО-ДПМНЕ е фиксирано. Одредени слабости на власта ...

Read More »

Нови шпекулации на ВМРО ДПМНЕ

Во врска со изјавите изнесени на прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ со реакција се јавија од РЕК Битола. Тендерот за технолошко чистење на БТО системот (транспортни траки и механизација во рудникот)во РЕК Битола е спроведен во редовна постапка за јавна ...

Read More »

Политичка деменција

                                         Деновиве, откако во Собранието на Република Македонија помина Законот за прифаќање на уставните амандмани во “ ексклузивно интервју “  на јавноста и се обрати  вечно “талентираниот старо- млад политичар”  на ВМРО ДПМНЕ, Александар  Николовски, кој во самобендисан  ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ја почна трката за претседателските избори

Најдоцна до 11 јануари опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го објави огласот за пријавување кандидати за претстојните парламентарни избори во Македонија, а конвенцијата за претставувањето на кандидатите ќе се одржи на 16 февруари 2019 година, соопшти претседателот на партијата Христијан Мицкоски. Извршниот ...

Read More »

Во најновиот број на ФОКУС ќе прочитате

ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Владина службеничка ми поднела преставка дека сум ја дискриминирал оти на „Телма“ државната администрација сум ја нарекол „монструм“. Да не е монструозно, би било смешно или за сожалување? Ако е и од ДПМНЕ-очајничка, многу е! ...

Read More »

ВМРО ќе ги бојкотира Уставните измени

Врз основа на одлука на Извршиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и на заеднички заклучок на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ одлучивме да не учествуваме во понатамошните фази на процесот кој што е повеќе фарса, отколку право, а ...

Read More »

Тенденциозни измислици и шпекулации на ВМРО ДПМНЕ

  Во врска со денешната прес конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО – ДПМНЕ, од РЕК Битола до нашата редакција стигна демнат кој го објавуваме во целост. РЕК Битола ги демантира наводите изнесени на прес конференцијата на ВМРО – ...

Read More »

Независните не се попишманија, Заев обезбеди двотретинско мнозинство

Пратеничките групи се консултираа за предлог текстот на законот за амнестија, изјави денеска Нола Исмајловска, пратеник од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. Таа кажа дека осумтемина пратеници од оваа параламентарна група ќе ги поддржат реформските ...

Read More »

Пратениците ги изгласаа уставните амандмани

Заврши втората фаза од уставните измени. Пратениците во експресна расправа од само три дена ги изгласаа сите четири нацрт-амандмани што ги предложи Владата согласно Договорот од Преспа. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ гласаа против нацрт-амандманите, додека пак, 8-мината од независната група од ...

Read More »

Oтворено писмо на Мијалков до Мицкоски

Со големо разочарување и неверување ја примив веста за мое формално исклучување од партијата. Знаејќи дека е невистина обвинувањето заради кое сум исклучен од партијата, одлучив да оставам да поминат неколку дена за сите членови да видат дека раководството нема ...

Read More »
error: Content is protected !!