Home / Tag Archives: ЗНМ

Tag Archives: ЗНМ

Заштитна опрема за новинарите

Започна дистрибуцијата на пакетите со заштитни средства за медиумите од земјава, кои ги обезбеди Здружението на новинарите (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Станува збор за 150 пакети кои содржат заштитни маски, ракавици, наочари и средства за ...

Read More »

И ЗНМ со осуда за изјавата на Заев

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува денешната изјава на Премиерот Зоран Заев, во која тој кажа дека нема да дозволи некој суетен новинар да ја симне оваа влада од власт. Ваквиот агресивен говор кон новинарите од страна на Претседателот на Владата може ...

Read More »

Огнен Јаневски нов главен уредник на ТВ 24

Огнен Јанески,  долгогодишен новинар и уредник на повеќе емисии во ТВ 24, е поставен за нов главен и одговорен уредник на оваа телевизија. Тој доаѓа на местото на Младен Чадиковски, кој ја извршуваше оваа функција, а денеска се повлече по ...

Read More »

Заштитна опрема за новинарите и фоторепортерите

Здружението на новинарите на Македонија во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје подели заштитна опрема и тоа заштитни елеци и капи на новинарите и фоторепортерите кои известуваат од настани од висок ризик. Заштитната опрема беше обезбедена во рамки на ...

Read More »

Тимоние со честитка до Чадиковски

Амбасадорот на Франција во Република Македонија, неговата екселенција Кристијан Тимоние упати честитки до новоизбраниот претседател на ЗНМ, Младен Чадиковски. „Вашето назначување ги вреднува високите професионални квалитети што ги покажавте во текот на вашата долгогодишна кариера“, напиша амбасадорот Тимоние во писмото ...

Read More »

УО на ЗНМ: Чадиковски легитимно избран за претседател

Управниот одбор на конститутивната седница одржана на 17 декември 2018 година едногласно донесе автентично толкување на одредбите од Статутот на ЗНМ кои се однесуваат на одржаното Изборно собрание според кое Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, е легитимно избран со мнозинство гласови ...

Read More »

Меморандум ЗНМ и Универзитетот “ Гоце Делчев “

Здружението на новинари на Македонија потпиша Меморандум за соработка со Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип (УГД). Тој беше потпишан денес од страна на Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани и Ректорот на УГД Штип, проф. д-р Блажо Боев, а со него ...

Read More »

Договор за субвенции за печатените медиуми

Здружението на новинарите на Македонија заедно со претставници на печатените медиуми денес се сретнаа со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. На средбата се разговараше за можноста за субвенционирање на печатените медиуми во Македонија. Оваа тема беше иницирана од ЗНМ ...

Read More »

За новинарите бесплатно до Централниот регисетр и Катастарот

Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на владата за обезбедување на бесплатен пристап на новинарите до документите од Централен регистар и Агенцијата за катастар на недвижностите. Веруваме дека безплатниот пристап на новинарите до важни документи во земјата ќе ...

Read More »

Законот за стечај да важи и за новинарите

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници денеска имаа работна средба со министерката за Труд и социјална политика, Мила Царовска. На средбата се разговараше за можноста новинарите стечајци од затворените локални ...

Read More »