Home / Uncategorized / ВМРО ДПМНЕ ги одреди техничките министри

ВМРО ДПМНЕ ги одреди техничките министри

ВМРО-ДПМНЕ одлучил да ја номинира Рашела Мизрахи за министерка за труд и социјала во пржинската влада

Според неофицијални информации, опозициската партија ја избрала финансискиот консултант Гордана Димитровска за дополнителен заменик-министер за финансии, пратеничката Невенка Стаменковска за информатичко општество и администрација и членот на партискиот ИК Цветан Трипуновски за земјоделство.

Како што е познато, ДПМНЕ одлучи да го предложи Драган Ковачки за министер за внатрешни работи, меѓутоа спорно е тоа што станува збор за армиски полковник, а уставот предвидува дека лице кое не било цивил во последните 3 години не може да раководи со МВР.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*