Home / Вести / Во Битола 1 позитивен

Во Битола 1 позитивен

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-42, Куманово-3, Тетово-2, Прилеп-2, Гостивар-1, Штип-1, Битола-1, Велес-2, Охрид-1, Струмица-2, Кавадарци-1, Неготино-1, Виница-1, Пробиштип-2, Крушево-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-101, Штип-7, Битола-4, Охрид-22, Кавадарци-9, Струга-4, Кочани-4, Неготино-5, Дебар-7, Крива Паланка-3, Ресен-2, Радовиш-1, Берово-3, Пробиштип-2, Демир Капија-2.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500. Oд вчера се евидентираат девет контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38610, активни 7304

• Куманово 5018, активни 455

• Тетово 4957, активни 468

• Прилеп 4468, активни 302

• Гостивар 3533, активни 332

• Штип 3435, активни 172

• Битола 3167, активни 254

• Велес 2956, активни 335

• Охрид 2652, активни 355

• Струмица 2472, активни 385

• Кавадарци 2389, активни 395

• Струга 2141, активни 165

• Кочани 1697, активни 138

• Кичево 1662, активни 152

• Свети Николе 1061, активни 53

• Гевгелија 953, активни 130

• Неготино 942, активни 173

• Дебар 714, активни 118

• Крива Паланка 701, активни 88

• Ресен 708, активни 112

• Радовиш 673, активни 74

• Берово 564, активни 57

• Делчево 530, активни 148

• Виница 476, активни 44

• Пробиштип 476, активни 30

• Валандово 325, активни 29

• Демир Хисар 241, активни 13

• Македонски Брод 237, активни 15

• Богданци 214, активни 38

• Кратово 209, активни 16

• Крушево 190, активни 34

• Македонска Каменица 188, активни 46

• Демир Капија 177, активни 36

• Пехчево 175, активни 26

• Дојран 81, активни 8

Направените 529 теста се преку: ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-51,  Авицена-0, Биотек-47, МАНУ -66,  Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -156, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -65, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*