Home / Uncategorized / Земјотресот во Охрид го стресе регионот

Земјотресот во Охрид го стресе регионот

Земјотресот со јачина од пет степени според Рихтеровата скала што попладнево го погоди охридскиот регион во 13.18 часот бил почувствуван на цела територија на Македонија и околните земји, соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје.

Епицентарот се наоѓа на 10 километри источно од Охрид. Според досегашните податоци земјотресот е почувствуван во епицентралното подрачје со интензитет од VII-VIII степени според Европската Макросеизмичка Скала.

Податоци за материјлни штети се уште не се пријавени во сеизмолошката опсерваторија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*