Home / Uncategorized (page 4)

Uncategorized

Откако ги избркаа од секаде Авалон ќе прави концерти во Хераклеја

          Во моментот кога пандемијата коси во Македонија, а во Битола секојдневно се зголемува бројот на позитивни од ковид 19, а имаше и неколку жртви Авалон Продукција најавува дека наводно  во настојувањето да ги исполни желбите  на битолчани, во наредните ...

Read More »

И шеснаестгодишњак позитивен на ковид 19

                                                Меѓу шестемина заразени од ковид 19 во Битола денеска има и  еден 16 годишњак.             Тоа е уште една потврда дека вирусот се шири во Битола, не само кај возрасните туку и кај младите лица.             Од шестемина ...

Read More »

Етничкиот софтвер на Мицкоски

                                                Предвремените парламентарни избори беа и поминаа.           Иако тие не беа “Фински “, сепак според сите учесници во изборниот процес, а и набљудувачите генерална е оценката дека изборите поминаа во демократска и фер атмосфера.           Тоа што остави ...

Read More »

Избори со опасни поделби и пораки

                                       До предвремените парламентарни избори остануваат уште само седум дена. Среда, на 15 јули, за прв пат во македонската повеќе партиска историја изборите ќе се одржат во работен ден, кој со Уредба на  Владата е прогласен за неработен.           ...

Read More »

Јавна објава на ценовникот на bitolskivesnik.mk за платено политичко рекламирање за избори 2020

Согласно Изборниот законик и роковникот за извршување на изборните дејствија за претстојните предвремени парламентарни избори, порталот bitolskivesnik.mk ја објавува својата Понуда за платено политичко рекламирање за учесниците во изборната кампања. Порталот bitolskivesnik.mk е регистриран на регистарот на радиодифузери, печатени медиуми ...

Read More »

Промовирана програмата “ Обнова на Македoнија “ во Битола

                             Денеска на градскиот плоштад “ Магнолија “ во Битола беше промовирана програмата на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата “ Обнова на Македонија “.           На промоцијата говореа екс министерот за финансии Трајко Славевски, министерот за здравство Сашко Кедев и ...

Read More »

Владата забрани одење на гробишта за Духовден

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва соопшти дека Владата донела забрана за посета на гробишта на целата територија на државата. Забрана ќе важи од утре од 21 часот до понеделник до 5 часот. -Петок е неработен ден за сите граѓани. ...

Read More »

“Плодност “ постави пред влезот “тунел “ за дезинфекција

                                     Болницата “ Плодност “ пред влезот во болницата  постави “тунел“ за дезинфекција.           Преку овој “тунел“ за дезинфекција, покрај пациентите мораат да поминат и сите вработени во болницата.           Со “тунелот“ за дезинфекција ќе бидат дезинфецирани сите кои ...

Read More »

Спасовски телефонски разговараше со Пленковиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска имаше телефонски разговор со премиерот на Република Хрватска Андреј Пленковиќ, кој овие денови  разговара со сите учесници на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Загреб, кој требаше да се ...

Read More »

Храмовите за лична молитва на верниците

Светиот Архијерејски Синод (САС) на МПЦ-ОА, уште еднаш ја истакнува потребата од продолжување на мерката за јавните собири, која прецизно го ограничува движењето и групирањето на луѓето, која ќе важи и за велигденските празници, сè со цел за да се ...

Read More »