Home / Uncategorized / Двајца битолчани осомничени за шверц на дрогa

Двајца битолчани осомничени за шверц на дрогa

Охридската полиција  поднесе кривична пријава против С.Д. (65) од Битола и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”, предвидено во Кривичниот Законик на Република Македонија. Од судија на претходна постапка на пријавениот С.Д. му е определена мерка притвор до 30 дена.

Како што соопшти МВР, по претходно добиени сознанија за недозволена трговија со дрога на подрачјето на Охрид на 30-ти овој месец околу 03:50 часот, при преземање на оперативно тактички мерки на регионалниот пат Охрид-Свети Наум, полициски службеници забележале пловен објект како доаѓа од правец на Република Албанија и се движи кон брегот, каде чекале две непознати машки лица. Кога пристигнал пловниот објект непознатите, лица со гумени чизми влегле во водите и од пловниот објект земале поголем број на платнени торби. После тоа лицето со пловниот објект се вратило назад кон Република Албанија, а двете лица торбите ги ставиле во патничко моторно возило „Шкода Октавија” со скопски регистарски ознаки, управувано од второ пријавеното непознато лице, и се упатиле во правец на Охрид. Полициските службеници го следеле возилото и кога пристигнале во населба Рача дале сигнали за застанување на возилото. Наместо тоа, лицата го оставиле возилото и побегнале. По преземените мерки пријавениот С.Д. е фатен и лишен од слобода, додека другото непознато лице се уште е недостапно.

По извршениот претрес во возилото, како што соопшти МВР, пронајдени се 10 црни платнени торби во кои имало 84 најлонски паковки со непозната зелена растителна материја. Пронајдените торби се запленети, а пријавениот бил лишен од слобода и приведен во СВР Охрид. По извршеното вештачење било потврдено дека станува збор за околу 117 килограми марихуана. Полицијата презема мерки за откривање и идентификување на второ пријавено лице.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*