Home / Колумни / “Ем жаба голта, ем еж раѓа“

“Ем жаба голта, ем еж раѓа“

Пишува: Стевче Јакимовски

Откако претседателот на нашата марионетска влада Зоран Заев ја посети Бугарија, и обелодени дека за договорот нема да се преговара туку ќе биде потпишан, само останале финеси кои ќе ги решеле на едно кафе со Бојко Борисов, се до денес ниту еден историчар, политичар, како и официјален претставник на владата на соседна Бугарија не даде изјава, барем малку неутрална, во интерес на двата народа и со чувство на почит.

Дали изјавите ги даваат ултранационалисти, или пак претставници на владата, забележливо беше дури и цинично потсмевање како и крајно некоректни изјави, кои му прават огромна штета на Зоран Заев. Со секоја од овие изјави буквално може да се гради пирамида, и не се знае која повеќе му носи штета на Зоран Заев. Тој сето тоа го трпи, и упорно оди со глава во ѕид.

Последно е интервјуто на заменик-претседателот на Бугарската влада и министер за реформи во правосудството и надворешната политика Екатерина Захариева, која јасно кажа дека во договорот не се спомнува ниту Македонски народ ниту Македонски јазик. Само погледнете и ја циничната насмевка каде што вели, „…тие тоа го сакаат, ама нема. Офертата е затворена…“

Можно ли е Зоран Заев да трпи вакви удари од оние со кои се договара и да не чувствуваат барем малку почит, кон историските жаби што ги голта? Што велеше Џинџиќ „…кад треба да прогуташ жабу, прво прогутај највечу…“. Човеков ем жаба голта, ем еж раѓа.

Ем се на пат да добијат историски договор за кој сонуваат 72 години, ем го понижуваат!

Зошто Заев би го трпел ова понижување? -Па веројатно затоа што, задникот му е даден под кирија.
Како што минатиот пат реков, можно ли е само 15 дена по неговото поставување од страна на Хојт Ји да отиде во Бугарија на „цмок-цмок“ и да каже дека вака тежок договор, веќе е договорена работа, ако претходно немал соработка со бугарските разузнавачки служби и ако не е заврбуван од нив?

Симптомите се класични. Тие што заврбувале и што во изминатите 2-3 години правеле услуги за Заев да дојде на власт, буквално се изживуваат со заврбуваниот. Како тргнале работите, дома ќе биде предавник, а во Бугарската јавност станува предмет на потсмев. Нѐ случајно ви велевме уште пред две години дека Западот сака во Македонија да постави марионетска влада, која ќе им ги заврши сите работи на штета на нас, Македонците.
Прво анулирање на јазикот, културниот идентитет, историјата, потоа трговија со името, па редефинирање на државата, па признавање на ПОА и Вранишковски, и на крајот 50.000-тина бегалци во Демир Капија и Скопје со што ќе се промени и етничката карта во Македонија.

Епа, чорба Македонци!

40 Comments

 1. Ag`r

  Corba od skembinja da ne e!

 2. Geshev-BG

  Стефанаки, голема мака имаш дека Македонија ќе престане да лиже газот на Србија и ќе биде една нормална европска држава со авторитет и иднина. Бугариja и Бугарите не се заинтересирани за Македонија, имаат доволно проблеми за решавање, но сакаат на своите граници стабилни, богати држави. Ако си вистински политичар натерај МАНУ да даде прес-конференција пред светски медиуми, да докажат со документи, артефакти, архиви, дека имало македонска држава, македонски народ, македонски јазик. Тоа е цивилизиран пристап. Другото е идентитет врз темелите на македонската пцувнja и дедо кажам-баба рекла. Како Бугарија да признае нешто што во светот никој не го признал .

  • Бозон

   Гањо, не да сакате Македонско него отаде, пошто вашето е културно слабо.
   Дури сами велите и дека скарата ни е кај кај подобра.
   Кај беше досега да мрчиш, кај ти се пописите од 1946. И стварно мислиш дека ова трајно ќе остане? Седи си во амбасадата и јади си гомна понатаму. Ти не си за скара.
   Или пак некоја козја вилица како Homus Bugaricus ќе ја продавате.

  • Makedonija vecna

   За Гешев бугарот (намерно е со мали букви напишано) или бугарофилот.
   Ти ги читам коментарите и ти се чудам на паметот, ако воопшто го имаш?!
   Јас незнам што си читал, која историја си ја учел, ама очигледно е дека секој твој коментар е да испровоцира реакција.
   Ти можеш да читаш и да веруваш во бугарската историја, тоа е твое право. Исто како што е мое право е да се согласам или не со тебе.
   Единствено што никако бугарите (пак со мала буква) да разберат е следново: никој неможе со сила да му наметне на некого да се чувствува поинаку од тоа како се чувствува.
   Како можеш ти или некој друг бугарин или бугарофил да ме натераат да се чувствувам поинаку од тоа што сум – МАКЕДОНКА?!
   Ти си се фатил за бугарските историски читанки, како слеп за стап, како да е исклесано во камен. А историјата знаеме ја пишуваат луѓе од крв и месо.
   Ме интересира што учите вие бугарите за II светска војна? Учите ли дека бевте на страна на фашизмот? Дека бевте со Хитлер? Дека сте фашисти? Дека убивавте партизани во МАКЕДОНИЈА? Или тој дел од вашата историја не го учите? Или сте си го избришале тој перод во вашите историски читанки?
   Можеш да кажеш што сакаш, можеш да прочиташ што сакаш, може да бидете дел од ЕУ (а плати имате помали од нашите) , може да си менувате историјата како сакате, правете што сакате. За нас, секогаш кога се спомнува бугарија, асоцијација ни е на две “чрвени” (мислам се разбираме).
   Значи, никогаш неможете да ме натерате или да не натерате да бидеме нешто друго, освен тоа што ни е пренесено од татко, дедо, прадедо – МАКЕДОНЦИ, кој зборуваат македонски јазик, православни христијани, кои живеат во оваа прекрасна земја – МАКЕДОНИЈА!!!

  • Zlatko

   Ke Bidesh TOCEN KOGA Ke Si Ja PRIZNAESH VISTINATA oti IMASH MAKEDONSKO POTEKLO osven ako NE SI MONGOLOID te.TATAR-B’lgarin

  • Manimal

   Тутаболварин, дали знајш дека еден од симптомите на малигното заболување шо го имаш во главата (како еден од господарите ти МекКрејзи) е забеганост и проектирање на илузии? 😉
   Ама изгледа ќе да е епидемија во болваристан…
   Тоа „еузомбистански нормална“ – си ги ебавате дечињата пред спиење како таму?
   Мене ми е фино да си останиме затуцани и ненормални, хе хе хе…

 3. orevce

  Гањо не се фали оти знаеш многу.Кажи јасно и гласно зошто,, Блгарските ослободители четри пати од Македонија СЕ ВРАЌАА по бели гашчи,,во Блгарија?Македонците не беа со Хитлер, Блгарите беа.Тоа е факт и зајакот не може да го избрише/Секогаш кога идавте во македонија идавте со оружје и бајонети за да го крадете македонското богаство.Тоа во историјата го има запишано и азното е кај Блгарите. Ни еден Блгарин не донел ништо во Македонија, Гањо си е гањо

 4. xXx

  ovoj gesev-bg zbori mnogu dobro MAKEDONSKI izgleda e praven od MAKEDONEC za dve crveni, bidejki site bugarki sto dojdoa vo MAKEDONIJA gi EBEVME za dve crveni

  • Ag`r

   Mene povise mi se cini deka pederceto asimilirano vo Bugarin e od Makedonija slicno na gero pedero

 5. Geshev-BG

  Одредени Македонски политичари манипулираат Македонскиот народ дека со потпишувањето на договорот меѓу Бугарија и Македонија, Македонецот ќе изгуби својот идентитет и ќе стане Бугарин. Тоа не е точно. Борисов кога зборува за Македонија започнува со фразата: “Бугарскиот народ нема поблизок од Македонскиот народ” ……. или Борисов вели: блиски народи да, но не исти. По ред историски настани случиле се во последните 100г. на Балканот, денес имаме Македонски народ, со своја историja, јазик, култура, народ кој сака да биде различен од Бугари, Срби, Грци. Тоа е негово право и Бугарија почитува таа желба. Потпишувањето на договорот меѓу Бугарија и Македонија ќе даде историска шанса на Македонскиот народ да се ослободи од историската зависност од Србија и да стане полноправен член на Европското семејство.

 6. Geshev-BG

  Кога се зборува за односот на Македонците кон Бугарите треба да се земе предвид историската ситуација во Македонија. Што е односот на “Македонците” кон Бугарите за време на турското ропство и односот кога доаѓаат Србите? !! За 500г. ропство во турските архиви нема и еден збор за Македонец. Во Турските архиви за Илинденското востание пишува за востанатото Бугарско население во Македониja. Можам да ви постирам десетици документи со бројка и имиња на востаници и насекаде пишува Бугари. Сите преродбеници во Македонија се определуваат како Бугари. Сакате документи? !! .. во интернет колку сакате. А што се случува со Бугарите во Македонија кога Србите доаѓаат?!!….има интернет…..кој сака да чита.

  • Makedonija vecna

   Повторно ќе ти кажам: мене не ме интересира за твоите или бугарските документи на интернет.
   Припадноста кон еден народ/нација е лично чувство.
   Со кој документ ти мене можеш да ми забраниш да се чувствувам МАКЕДОНКА? Со ниту еден договор помеѓу борисов и заев (зашто тоа е нивен личен договор) неможе да се смени чувството на народот во Македонија.
   Ако некој се осеќа како бугарин, тоа е негово право. Тие што земале бугарски пасоши, може се осеќаат како бугари, тоа е нивно право. Меѓутоа мое право и моја слобода е да се чувствувам Македонка и тоа никој неможе да го смени.
   И не ми одговори на прашањето за фактот дека бугарите беа со фашистите во II светска војна. Епа извини, ама тој факт доволно зборува за тоа кој е кој, кој што бил, кој што правел и кој на која страна бил.
   Бугарите во Тројниот Сојуз со Хитлер, а Македонците со Антантата во борба против фашизмот.
   Е тоа е историјата која сакате да ја смените, ама неможете, па затоа ви треба Македонија, за да се исперете за крвта што ја пролеавте на овие простори. Уште има деца и внуци во Македонија кои знаат што сте има на направиле на нивните фамилии.
   Тоа не се брише, се памти и затоа никогаш неможе да бидеме ист народ, зашто не сме.
   А за Србите, ако имате проблем со нив, тогаш нив силете им се, не преку наш грб.

   • Geshev-BG

    Што општо има меѓу војна, фашизам, капитализам, социјализам, онанизъм, кретенизам партизани со категоријата етнос, народ? !! … Дали е ова критериум за етничка припадност? !! .. имаш први клас или се избегала од Бардовци? !! …

    • Makedonija vecna

     Ете ти го нивото, што убаво си се покажа.
     Ниту сум избегала од прв клас, а за Бардовци коа збориме, може тебе те држат таму.
     А не ти одговара историјата ваша бугарска дека сте со фашистички ген. ФАШИСТИ сте до коска и можеш да блебеташ овде до утре ако сакаш, на крајот на денот пак ќе си останеш бугарски фашист. Тоа ти е историјата и вистината твоја – ФАШИСТИ!!!
     ТАТАРСКО ПЛЕМЕ со фашистичка историја!!!
     Ај иди бркај работа сеа и Ќустендил или од каде и да ти е семката неписмена.
     Иди коментирај си по бугарски портали, овој ви е најјак слушам:
     http://Www.bugarki.za.dve.crveni.com

    • Manimal

     Не зборувај за здравјето на другите, малигното заболување во тиквата ти е агресивно и за брзо ќе си одиш од овај свет :-).
     Потроши ги овие неколку месеци на корисни работи, господарите ти ни ковчегот нема да ти го платат.
     Ќе бидиш само fart in the wind… }:-)

     • PROMETEUS

      DR.med.medic. Manimal…, kaj Geshevich utvrdiv hyperaktivna shizofrennia simpex…poznata kako Phobia macedonibus et macedonia !! ( strav od Makedonija i Makedonci ) Terapija ? Tri dnavna praksa na CHISTOPHER-STREET-DAY vo Amsterdam ! se razbira bez VAZELIN. SE slozuvate so mene ? Kolegijalen pozdrav

  • PROMETEUS

   Geshevich od Shumadija pripadnik na CHUVASH-People….gledam go spomnuvas Bardovci…pa dobro…togas odgovori zosto ne si izel tabletite..VANLAFAXIN, se razbira analno. Slikata…Geshevichu…slikata…kamo…

  • PROMETEUS

   DR.med.medic. Manimal…, kaj Geshevich utvrdiv hyperaktivna shizofrennia simpex…poznata kako Phobia macedonibus et macedonia !! ( strav od Makedonija i Makedonci ) Terapija ? Tri dnavna praksa na CHISTOPHER-STREET-DAY vo Amsterdam ! se razbira bez VAZELIN. SE slozuvate so mene ? Kolegijalen pozdrav 🙂

   • Manimal

    Почитуван колега Dr. PROMETEUS, во право сте за фобијата, комбинирана со ракчето во главата му (расте брзо поради празнината ;-)).
    Единствено не се сложувам со времетраењето на предложената терапијата – бидејќи е хронично, сметам дека треба да е доживотна.
    Се надевам дека нема да ми замерите ;-).
    Пријатен ден.

  • PROMETEUS

   Makedonija vecna, tvoite komentari se mnogu dobri, imaat sodrzina i ti blagodaram za toa…Makedonija vecna e prekrasno ime! Bidi mi pozdravena…Psipatov Geshecich e sega moj pacient……:)

   • Makedonija vecna

    Поздрав за прометеус
    За пациентов нема лек, тоа е.

   • Geshev-BG

    “Makedonija vecna, tvoite komentari se mnogu dobri, imaat sodrzina i ti blagodaram za toa…”-и ти си многу паметен. Ако те затворам во кенеф нема да умреш од глад …… ќе знаеш што да јадеш.

    • Makedonija vecna

     Фашист!!! Мирно ли спиеш кога знаеш дека ги испративте Евреите од Македонија и бугарија во смрт во Треблинка? Проколнат народ сте за век и веков!!!

     • Geshev-BG

      Нешто да си роднина на Стефанаки? !! …. ништо лично, само прашувам.

    • Manimal

     Ти то из искуства? }:-)

    • Mak

     Ќе извлечам еден бугарин и ќе го изебам

     • Manimal

      Немој аман, тоа им е најголемо задоволство, после стално ќе те бара! 🙂

 7. Makedonija vecna

  За гешев бугаринот…не не сум роднина со Јакимовски, а и да сум тоа не го менува фактот дека си припадник на татарско племе фашистичко!
  Ја во ниту еден момент не го бранев Стефче, ама гледам тебе колумнава до срж те погоди. Јеби га, тоа ви е историјата ваша бугарска, нема бегање од тоа – фашисти!!!

  • Geshev-BG

   И на мене Стефче ми е многу симпатичен. Многу му се радувам на коментарите. Ќе умрам од смеа кога ми зборува за историја и политика. Поздрав.

   • Manimal

    Ќе умриш од рекчето во тиквата ти :-), а болварин и смеење како болварин и историја, хе хе…

 8. Аминта

  БУГАРИТЕ СЕ ТАТАРСКО ПЛЕМЕ ДОЈДЕНИ НА БАЛКАНОТ. НЕМААТ АМА НИШТО СЛОВЕНСКО ВО СЕБЕ. БУГАРСКИОТ ЈАЗИК НА КОЈ ЗБОРУВАЛЕ БИЛ “ПРОСТ И СИРОМАШЕН СО ЗБОРОВИ“ И СЕ ИЗГУБИЛ НИЗ ВЕКОВИТЕ, ЗАТОА ГО ПРИФАТИЛЕ ИСТОЧНОТО МАКЕДОНСКО НАРЕЧЈЕ, НА КОЕ И ДЕНЕС ЗБОРУВААТ. ОВА Е ВИСТИНАТА КОЈА ГИ БОЛИ ГАНЧОВЦИТЕ, АМА И НАШИТЕ ПРЕДАВНИЦИ НА ЧЕЛО СО ЦРПНАТИОТ.

  • Geshev-BG

   Уште еден избегал од Бардовци!!

   • Manimal

    И живеел во болварија кратко време? 🙂

 9. branko

  Geshev sestra tatarska vgas
  Ako tatarite nese zaenteresirani za MKD. NEKA NI JA VRATAT ZAROBENATA MAKEDONSKA TERITORIJA
  PIRINSKA MAKEDONIJA
  GNIDO BUGARSKO FASISTICKA

  • Geshev-BG

   Марш во Шумадия кај дедо се, да пасеш свинки, оти ми се jаде плескавица.

   • Manimal

    Шумадинофил, добро е шо знајш кај има најдобро мевце и скарица :-).
    И мило ни е шо МАКЕДОНСКИОВ јазик така брзо го совлада.
    Замисли да останеше на ова ниво (за појаснување, многу се племенити, за разлика од предците племенски ти ;-)):
    https://www.youtube.com/watch?v=CZIdGCpsuog

 10. Ag’r

  Dozvoluvame edno bugaro tatarsko gomno da ni go odzima vnimanieto od realnosta !

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*