Home / Свет / Куба тагува по Кастро

Куба тагува по Кастро

Знамињата низ државата се спуштени на половина копје, а се организираат и бројни комеморации

Кубанците тагуваат по Фидел Кастро, револуционерниот лидер, чија смрт беше објавена во саботата.

Знамињата низ државата се спуштени на половина копје, а се организираат и бројни комеморации.

Кастро, кој долго време беше болен, почина доцна во петокот на 90-годишна возраст. Причината за смртта не беше откриена.

Во среда, неговите посмртни останки ќе бидат носени во тридневна церемонија, и тоа кон исток, спротивно на рутата по која заедно со бунтовничките сили се упатил кон Хавана, пред да ја преземе власта во јануари, 1959-та година.

Кастро ќе биде погребан на 4-ти декември на гробиштата Санта Ифигенија во Сантијаго де Куба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*