Home / Вести / Протест на жителите од Сингелиќ

Протест на жителите од Сингелиќ

Жители на скопската населба Сингелиќ вечерва излегоа на протест, откако полицијата за време на полицискиот час уапсила три лица.

Лицата се уапсени бидејќи не ја почитувале забраната за движење од 16 часот до 5 часот наутро, меѓутоа дел од жителите тврдат дека полицијата им влегла во дворовите.

На терен се појави и градоначалникот на Општина Гази Баба. Борис Георгиевски, кој пред присутните рече дека ќе вложи напор уапсените да бидат ослободени.

Набргу потоа, полицијата ги ослободите тројцата уапсени, по што граѓаните почнаа да ја ослободуваат улицата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*