Home / Tag Archives: април

Tag Archives: април

Санитарниот инспекторат ќе го испитува случајот со пациентот од Демир Хисар во Битола

          Случајот со пациентот од Психијатриската болница од Демир Хисар, кој  ја заинтересира  битолската и пошироката јавност ќе го испитува санитарниот здравсвен инспекторат, кој треба да испита дали при третманот на пациентот се почитувале протоколите. Ова го соопшти министерот за ...

Read More »

Катанец за 60 кафемати

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната редовна прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски надзори од повеќе инспекциски служби во надлежност на Советот, за периодот од 9-13 април. Притоа за овие пет дена соопшти Филиповска-Грашкоска од страна ...

Read More »

Васко Ковачевски: Инвертерите ќе стигнат во април

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски очекува до крајот на грејната сезона да бидат исопрачни и монтирани најголем дел од инвертерите во Битола, Кичево, Тетово и Скопје за кои компанијата одвои 10 милиони евра од својот буџет како мерка ...

Read More »

Рускоска:Груевски нарачател на настаните од 27 април!?

Од она што го имаме како докази, сметам дека поранешниот премиер Никола Груевски е нарачател на настаните што се случија на 27 април 2017 година во Собранието. Се надевам дека наскоро ќе се покрене обвинение за четворица од организаторите и ...

Read More »

На 17 мај голема прослава на Битолски весник

          Битолски весник, понеделник  на 29 април, го одбележa својот 55 -ти родненден.         Во понеделникот, на 29 април се навршија точно 55 години откако во далечната 1964 година беше испечатен првиот број на Битолски весник.           Со оглед на ...

Read More »

Поднесени 12 барања за амнестија

До утрово до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати 12 барања за амнестија од обвинетите за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година, потврдија за МИА од Судот. Петдневниот рок за доставување на барањата за амнестија истекува ...

Read More »

Игласан законот за амнестија

Со 95 гласа „за“ Собранието денеска по скратена постапка го донесе Законот за амнестија. На предлогот се приклучија и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, како и Панчо Минов од ГРОМ. Предлогот е поднесен од пратениците Емилија Александрова, Фросина ...

Read More »

Паравојска на ВМРО ДПМНЕ била во Собранието на 27 април

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски во Кривичниот суд почна рочиштето за настаните од 27 април минатата година во Собранието на РМ. Во СМС порака до, заведен како Крсте секретар ...

Read More »

Во случај на нови докази судењето за 27 април почнува од почеток

Јавната обвинителка Вилма Русковска денеска изјави дека се прибираат докази за лицата кои беа дополнително споменати на судењето за случувањата во Собранието за 27 април, оти, како што рече, не може да се поведе постапка само врз основа на исказ ...

Read More »

Сведочеше Трајко Велјановски

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска дава исказ во судот на рочиште за 27 април, како сведок на неговиот поранешен телохранител, обвинетиот Горан Ѓошевски Леви. Тој прво даде комплименти за неговата соработка со Леви како шеф на обезбедувањето на ...

Read More »