Home / Tag Archives: Божик

Tag Archives: Божик

Ѓорге Иванов: Да го чуваме тоа што го имаме

Празниците не се само за празнување, туку и за потсетување, рече претседателот Ѓорге Иванов, кој утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот Божик во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. -Празниците треба да не потсетуваат на сето она ...

Read More »

Архиепископот Стефан: Божик е празник насите празници

По повод Рождеството Христово-Божик, што денес го слават православните христијани, во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии, а централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе ...

Read More »