Home / Tag Archives: членови

Tag Archives: членови

Бараа итна седница, а не дојдоа на седница

                           Во битолскиот Совет и тоа се случи.           Иако опозицијата  вчера бараше свикување на вонредна седница на Советот на  која ќе се донесат итни мерки за справување на општината Битола со загадениот воздух, денеска на седницата присуствуваа само ...

Read More »

Дума и другите членови на ДИК сеуште се думаат дали да ги вратат парите

Никој од поранешните членови на Државната изборна комисија (ДИК) не ги вратил парите во буџетот што како бонуси си ги поделиле на затворена седница по завршувањето на локалните избори, што предизвика и оставка на сите осуммина под притисок на јавноста, ...

Read More »

Од 544 на Конгресот присутни 411 делегати

Верификационата комисија на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ констатираше дека од 544 делегати, присутни се 411. Со ова е исполнет условот за одржување на Конгресот според партискиот Статут, е тоа е да се присутни две третини од вкупниот број делегати. За претседател ...

Read More »

Дума по кусо двоумење ги врати парите и поднесе оставка

Членовите на Државната изборна комисија од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев утрово поднесоа оставки на оваа функција и ги вратија парите, бонусите, во буџетот.  Во изјавата за медиумите  Дума рече: „Го направивме она што ни налага нашата совест и ...

Read More »

Собраниската комисија даде виза за притвор на пратениците

Членовите на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на шестмина пратеници осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок на 27 април, меѓу кои се Јохан Тарчуловски, Крсто Муковски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, ...

Read More »

Членството не го (по)слуша Груевски

Потфрли протестот пред кривичниот суд на кој повикаа ВМРО-ДПМНЕ и лидерот на партијата, Никола Груевски. Eкспремиерот на официјалната страница на „Фејбук“ пред повеќе од 8 часа напиша: „Повик до сите граѓани што не се согласуваат со антидржавната политика на СДС ...

Read More »

Расцеп во ВМРО НП

Во ВМРО Народна се случи вистински расцеп. Додека локалниот лидер на партијата Горан Невеновски му дава поддршка на кандидатот на ВМРО ДПМНЕ  за градоначалник Зоран Илиоски, членството на партијата му дава поддршка на кандидатката на СДСМ Наташа Петровска. Според информациите ...

Read More »

Тони Михајловски бара слобода за Игор Југ

  Игор Југ, осомничен за насилствата во Собранието, кого полицијата вчера го уапси во Куманово, ја издржува определената мерка притвор од осум дена. По предлог на Основното јавно обвинителство Скопје, судот при крајот на април годинава со Решение на осомничениот ...

Read More »

“Жешка“ телефонска линија Вучиќ- Заев

Македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во 12 часот телефонски ќе разговараат за последните случувања во односите меѓу Белград и Скопје и повлекувањето на целиот персонал од Амбасадата на Србија во Македонија, пренесуваат српските медиуми. Шефот ...

Read More »

Избрани нови членови на Управниот и Надзорниот одбор на АД ЕЛЕМ

Марјанчо Николов, поранешен пратеник од редовите на СДСМ, е именуван за член на Управниот одбор на АД ЕЛЕМ, кој воедно ќе биде директор за комерцијални работи во државната компанија за производство на електрична енергија. Николов ја предводеше пратеничката листа на партијата ...

Read More »