Home / Tag Archives: дена

Tag Archives: дена

Пендаровски прогласи вонредна состојба

Македонија влегува во вонредна состојба, откако одлуката за такво нешто попладнево беше потпишана од претседателот Стево Пендаровски. Како што истакна тој, тоа го направил за доброто на граѓаните, да се надмине проблемот со овој опасен вирус. „Пред истекот на овие ...

Read More »

Исклучителна конкуренција за признанијата на Битолски весник

                                     Иако до завршниот дел на Манифестацијата  на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2019 “  остануваат уште нешто повеќе од 20 дена, веќе се издвојуваат некои од кандидатите за  престижните признанија.           Во речиси сите кетегории  владее огромна ...

Read More »

Рускоска ја следела Катица 10 дена пред да ја уапси

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска по денешното разгледување на доказите од ПИ мерките изјави дека нејзината клиентка физички била следена 10 дена. -Денеска завршивме со оние докази, кои што ги имаше обвинителството. Денеска ги видовме ПИ мерките спроведени према ...

Read More »

Вавилон речиси распродаден!

                                      И покра тоа што  до завршниот дел на Манифестацијата на Битолски весник  “Избираме најуспешни битолчани” за 2018 година остануваат уште речиси неполн месец, сепак уште од сега може да се каже дека годинашаната манифестација ќе биде една од ...

Read More »

Барања за амнестија до вторник

Од денеска па се до вторник, до околу 14 часот, тече рокот во кој обвинетите или веќе осудените за настаните поврзани со „27 април“ ќе можат да поднесат барање за амнестија до Кривичниот суд. Претседателот Ѓорге Иванов вчера го потпиша ...

Read More »

Законот за амнестија го чека парафот на претседателот Иванов

Законот за амнестија, откако вчера беше изгласан во Собранието, е испратен на потпис кај претседателот Ѓорѓе Иванов, по што за да стапи во сила, треба да биде објавен и во „Службен весник“. Вака ифнормираше претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој ...

Read More »

Продолжен притворот и за Цветан Панделевски

Притворот на петмина обвинети во случајот „Империја“ на Специјалното јавно обвинителство им е продолжен за уште 30 дена. Сега, тие имаат право на жалба до Апелацискиот суд. Во случајот „Империја“ кривично се гонат 13 лица, а првично притвор им беше ...

Read More »

Орце Камчев останува уште 30 дена во Шутка

Кривичниот суд во Скопје денеска му определи нови 30 дена притвор на Орце Камчев. Тој е осомничен во случајот „Империја” на Специјалното јавно обвинителство. Тој, заедно со Ненад Јосифовиќ и Зорица Арсовска, Цветан Панделески и Тодор Мирчевски остануваат уште еден ...

Read More »

Јанакиевски спроведен од Шутка

Со комбе на истражниот затвор “Скопје”, во присуство на затворска полиција пред малку во Кривичниот суд беше донесен екс министерот Миле Јанакиески. Тој во судот беше внесен преку гаражата на судот. Јанакиески веќе два дена е во притвор во затворот ...

Read More »

Исчезнатата Викторија се врати дома

 Младата Викторија од Суводол,на возраст од 15 години, која последен пат беше видена пред средното медицинско училиште во Битола, во текот на вчерашниот ден се вратила дома. „На 08.11.2018 година околу 16.00 часот во Полициската станица Демир Хисар, С.Н. од ...

Read More »