Don't Miss
Home / Tag Archives: дом

Tag Archives: дом

Почна реконструкцијата на Офицерскиот дом

        Денеска во Битола со потпишувањето на договорот  на градоначалничката  Наташа Петровск претставници на изведувачите, надзорот, задолжените лица од општината за проектот, како и претставници на Заводот и музеј, почна постапката за реконструкција на Офицерскиот дом во Битола. По потпишувањето ...

Read More »

Распишан конкурсот за сместување на студентите во домот “ Кочо Рацин“

Денеска е објавен конкурсот з асместување на студентите на битолскиот Унивезритет во студентскиот дом “ Кочо Рацин“ Во изјавата за медиумите директорката на Домот, Соња Карапец рече: Денеска на 15.07.2019 година е распишан конкурс за прием на студенти запишани на ...

Read More »

Спиркоска контра СВР Битола

По информацијата од минатата недела за поднесена кривична пријава од страна на полицијата против вршителот на должност директор на Здравствениот дом во Битола за злоупотреба на службената положба, околу конкурс за вработување, денеска демент од директорката на Здравствениот дом. -Јас, ...

Read More »

Битолчанец дел од случајот со “рекетрирањето “ од страна на Боки 13

Според информации на порталот на Битолски весник во случајот со Боки 13 е смешан и битолски политичар, кој бил дел од тимот на Боки 13 за изнудување и рекет. Засега не изнесува неговото име во јавноста но според информации на ...

Read More »

Издадена меѓународна потерница за Груевски

Откако во текот на вчерашниот ден се појавија неофицијални информации дека екс премиерот Никола Груевски не е во Македонија, и заминал во некоја странска држава, МВР утринава распиша меѓународна потерница за Груевски кој треба да издржува казна од две години ...

Read More »

Работен состанок за животната средина во Битола

Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска денес имаше работна средба со пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска и државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска. На средбата. се разговараше за интензивирање на соработката со Министерството ...

Read More »

Преставници на УСАИД кај градоначалничката Петровска

Градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, денес оствари средба со  Гречен Биркл, заменик помошник администратор на Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) за Европа и Евроазија, која се наоѓа во   посета на Македонија. На средбата учествуваа и претставници од ...

Read More »

Градоначалничката Наташа Петровска со порака: Битола да ни биде дом за сите!

Во саботата, на традиционалната свечена академија во Битолскиот Народен театар  беа доделени овогодинешните четвртоноемвриски  награди кои традиционално се доделуваат  по повод одбележувањето на празникот 4 Ноември, Денот на ослободувањето на Битола. Пред прогласувањето на годинашните добитници на наградите,  пред многубројните ...

Read More »

Панчевски тајно ги снимал инспекторите на СЈО

Со надзорна камера од својот дом судијата Владимир Панчевски го снимил дел од претресот на истражителите и обвинителите на СЈО, по што снимката беше објавена и на ТВ Алфа за наводна кражба на клуч што е неприфатлива постапка за било ...

Read More »

Почина Џери Луис

Холивудскиот комичар Џери Луис почина денеска на возраст од 91 година, во неговиот дом во Лас Вегас, потврди неговиот агент. Неговата смрт е потврдена со соопштение објавено на Twitter, кој ја објави новинар од Las Vegas Review Journal. „Легендарниот комичар ...

Read More »