Home / Tag Archives: ебола

Tag Archives: ебола

Нема ебола во Македонија

Нема ебола во Македонија соопштија од Министерството за здравство по пристигнатите резултати од лабараторијата во Германија. Британецот Џефри Колинс немал ебола, покажале резултатите од Клиниката во Хамбург, соопшти  д-р Јованка Костовска, раководителка на Секторот за превентивна здравствена заштита во Министерството ...

Read More »

Попладнево резултатите ќе покажат дали во Македонија има ебола или не?

Резултатите од лабораторијата во Хамбург треба да покажат дали во македонија има ебола или не. Попладнево ќе ги соопштат од Министерството за здравство. И официјално ќе се знае од што почина британскиот бизнисмен Колин Џефри. Неговото тело веќе два дена ...

Read More »

Нема обдукција, ќе се чекаат резултатите од лабараторијата во Германија

Обдукција на телото на починатиот британски државјанин нема да се прави се додека не стигнат резултатите од мострите од крв и ткиво, кои веќе се испратени во референтна лабораторија во Германија. Според последните информации, анализите од Германија треба да стигнат ...

Read More »

Пријателот на Британецот: Џефри не беше алкохоличар, два дена не се чувствуваше добро

Британскиот бизнисмен Инглиш, пријателот на Британецот кој почина со слични симптоми на ебола, за Телеграф.мк, раскажува што се случува во хотелот и што се случило со неговиот пријател. Инглиш раскажува дека со својот пријател, веќе починатиот Колин Џефри, дошле во ...

Read More »

В.Британија:Мали се шансите Британецот да починал од еболa

Мали се шансите починатиот британски државјанин во Македонија да имал ебола, сметаат британските здравствени власти. -Институтот за јавно здравје на Британија е информиран за смртта на британски државјанин во Македонија со некои симптоми слични на ебола. Разбравме дека нема голема ...

Read More »

Што треба да знаете за Еболата?

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во Гвинеја, Сиера Леоне, Либерија и Нигерија. Моментално напорите се ...

Read More »

Костовска: Се испитува дали пациентот починал од ебола

Од Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби сме информирани дека денеска околу 15 часот е примен пациент со тешка, брзопрогресирачка клиничка слика и неконтактибилен, донесен со возило на Итна медицинска помош од хотелот каде престојувал. И покрај преземените ...

Read More »

Инфективнa: Да не се прави паника, ебола нема во земјава

Нема опасност од ебола во земјава,тројцата студенти од Нигерија со покачена температура биле превентивно задржани на клиниката, информираат од Инфективната клиника во Скопје. -Студентите се пожалиле и превентивно се прегледани. Еден од студентите е задржан на испитување за да се ...

Read More »