Home / Tag Archives: Европа

Tag Archives: Европа

Одбележан Денот на Европа

По повод Денот на Европа 9 Мај, кога започна пресвртниот момент во кој е дефиниран идниот изглед на Европа, на Плоштадот Магнолија во организација на Општина Битола, ЕУ инфо точката и Делегацијата на ЕУ се одржа традиционалната манифестација посветена на ...

Read More »

Утрово Битола најзагаден град во Европа

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички. Мерењата во 9 часот утринава, покажаа дека Битола е најзагедниот град во Европа со најмногу ПМ10 честички. Од останатите земји во регионот, зад Македонија по ...

Read More »

Македонија најзагадена земја во Европа

Македонија е рангирана за најзагадената земја во Европа со загадување на водухот 10 пати повеќе од препорачаните нивоа. Тоа е според Европската агенција за животна средина. Големиот сообраќај и употребата на печки за греење предизвикуваат зголемување на опасниот воздух и ...

Read More »

Комеморација во Битола: Да ја развиеме способноста за помирување

Со одржување на молитви за загинатите војници, положување венци и цвеќе на заедничката гробница, како и посета на Меморијалниот центар, денеска на Француските воени гробишта во Битола се одржа заедничко чествување на Германија и Франција за Денот на помирувањето. – ...

Read More »

Живко Митрески категорчен Мила Царовска да си поднесе оставка

Министерката за труд и социјала не ја кажува вистината околу решението за смена во врвот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митрески вака го демантира вчерашното соопштение на министерката Мила Царовска. Првиот синдикалец  и натаму бара оставка од Царовска ...

Read More »

Охрабрувачки пораки од Самитот во Трст

Европската унија мора подиректно да му помогне на регионот за да се забрза неговата евроинтеграција, оцени македонскиот премиер Зоран Заев во емисијата „Окружење“ која се снима денеска на Самитот „ЕУ – Западен Балкан“ што се одржува во Трст во рамки ...

Read More »

Лидерот на најголемата политичка партија во Европа (ЕПП) со силна поддршка за Груевски и ВМРО-ДПМНЕ

Навистина сум среќен што можам да ја дадам мојата поддршка на целиот тим на ВМРО-ДПМНЕ за изборите кои ќе се одржат на 11 декември. Ова вечерва преку видео порака на митингот од Битола на владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ го ...

Read More »

Одбележан Денот на Европа во Битола

Денеска, на плоштадот “Магнолија“ беше одбележан Денот на Европа 9 Мај.   Ученици од битолските училишта со свои презентации се обидоа да ги претстават историските и културните вредности на пет земји членки на Европската унија, а романскиот амбасадор во Македонија ...

Read More »

Веќе видено

Пред неколку дена на Самитот на лидерите на ЕУ, што се одржа во Брисел, Македонија повторно не доби датум за почеток на преговорите за влез во Европската унија. Европските лидери на последниот самит едноставно ја премолчија препораката на Советот на ...

Read More »