Home / Tag Archives: Филипче

Tag Archives: Филипче

Премиерот и министрите кои беа во Куманово во самоизолација

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за образование Арбер Адеми и државниот секретар во министерството за здравство Владимир Милошев кои вчера беа во посета на Куманово, во моментов одат во домашна изолација. Како што ...

Read More »

Филипче: Зоран Заев негативен на коронавирус

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека резултатот на претседателот на политичката партија СДСМ Зоран Заев е негативен на коронавирус. Во однос на двајцата лидери на партиите Заев и Мицкоски- сите оние коишто досега имале ...

Read More »

Филипче: Влегуваме во втората фаза

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал маж од Лабуништа, Струга, на 63 годишна возраст, донесен со тешка клиничка слика, бројни коморбидитети, и за уште едно ...

Read More »

Регистрирани 18 нови инфицирани од корона вирусот

Денеска на редовната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче ја соопшти состојбата со КОВИД-19 во земјава и истакна дека не треба да има ниту најмал сомнеж дека не се споделуваат точни бројки, бидејќи бројките се споделуваат со официјалните ...

Read More »

Филипче: Граѓаните да не се лекуваат на своја рака

Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една контра индикација, значи не се дава на сите пациенти. Луѓето да не купуваат на своја рака или да се обидуваат да ги најдат лековите, мора да ...

Read More »

Почина пациентка во Дебар

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес -конференција истакна дека денеска починала уште една заболена од корона вирусот. Станува збор за 66-годишната пациентка од Дебар. -Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. По ...

Read More »

Филипче го потврди првиот смртен случај во Македонија

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција соопшти дека во земјава го имаме првиот смртен случај од коронавирус, кој посмртно беше дијагностициран доцна синоќа. „За жал го имаме и првиот смртен случај од коронавирусот, кој посмртно во ...

Read More »

Филипче: Шестмина новозаболени.

Во земјава има шестмина ново заболени од корона вирусот, со што вкупната бројка се искачи на 18, соопшти вечерва министерот Венко Филипче. -Тестирани се 12 лица, а од нив позитивни се шест. Една пациентка стигнала од Барселона. Била со покачена ...

Read More »

Продолжена препораката за забрана на собири до 13 март

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на прес-конференција информираше дека утрово на редовниот состанок со Комисијата за заразни болести и формираниот комитет за следење и информирање за состојбата со корона вирусот било предложено Владата да ја продолжи препораката за неодржување ...

Read More »