Home / Tag Archives: финансиска

Tag Archives: финансиска

Прием на ракометарите на „Еурофарм Пелистер“ кај градоначалникот Коњановски

По освојувањето на шампионската титула за сезоната 2023/2024 година, ракометарите на Еурофарм Пелистер, денеска, имаа прием кај градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски. Градоначалникот истакна дека Битола веќе втор ден живее со ракометната еуфорија, која што започна во саботата вечерта, ...

Read More »

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина-СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите

Најдобрата инвестиција е инвестицијата во себеси, додека пак менаџирањето со финансиите е многу важна вештина која секој возрасен човек треба да ја знае и да ја совлада што порано во животот. Ова беше главната порака споделена со студенти од Битолскиот ...

Read More »

Тевдовски: Значаен прогрес во реформата на јавните финансии

Законските решенија предвидени со Програмата за реформи во управувањето со јавните финансии ПФМ се или подготвени или во финална фаза на подготовка, додека истовремено се работи на оперативата и јакнење на капацитетите на институциите. Ова беше истакнато денеска на третиот ...

Read More »

Утре вонредна седница на Советот на Општина Битола

Утре, со почеток од 11 часот, вонредна седница ќе одржи Советот на Општината Битола. На Дневен ред ќе биде единствената точка а тоа е донесување Одлука за доделување на финансиска помош за настраданите од поплавите во Република Македонија во месец ...

Read More »

Општина Новаци испрати помош за настраданите подрачја во Скопско

На денешната вонредна седница на Советот на општина Новаци се расправаше за испраќање помош на поплавените подрачја во Скопскиот регион кои викендов  беа зафатени од катастрофалното невреме. Беше одлучено да се испрати помош во вода и средства за хигиена во ...

Read More »

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој поддржа 180 инфраструктурни проекти

Со финансиска поддршка на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ќе се финансираат 180 инфраструктурни проекти од осум плански региони. Вчера,  во АФПЗРР на градоначалниците им беа врачени 180 времени решенија за инфраструктурни проекти од Програмата за ...

Read More »

Се санира кровната конструкција на Домот во село Оптичари

Започната е санацијата на кровната конструкција на Домот во село Оптичари. Истата беше побарана од мештаните како приоритет поради протекувањето во просториите на подрачното училиште, кое се наоѓа во склоп на Домот. Вредноста на проектот изнесува над 800 илјади денари. ...

Read More »

Финансиска помош за настраданите од поплавите од еден милион денари

На седницата на Советот на Општина Битола, беше донесена одлука за доделување на финансиска помош на настраданите во поплавите во вредност од еден милион денари. Советниците дадоа и зелено светло на информацијата за состојбите со опасноста од заразни заболувања во ...

Read More »