Home / Tag Archives: горива

Tag Archives: горива

Бензинот поевтини

Бензините поевтинуваат за 2 денари по литар, цената на дизелот се намалува за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на „еуродизелот БС“ од  95 октани ќе изнесува 60,5 денари за литар, додека „еуросупер БС“ од  98 октани ...

Read More »

Горивата од полноќ поскапуваат

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,01, односно ...

Read More »

Поевтинуваат горивата за два денари

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 3,78%, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се ...

Read More »

Повторно поевтинување на горивата

Малопродажните цени на бензините од вечерва  на полноќ ќе се намалат за еден односно за 1,50 денар. Дизелот, пак, поевтинува за половина денар. Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,50 денар за ...

Read More »

Од полноќ бензинот поевтинува за 3 денари, дизелот за 1,5 денари по литар

Бензинот поевтинува за 3 денари, дизелот за 1,5 денари по литар. Регулаторната комисија за енергетика ги утврди новите цени на горивата. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 3,00 денари по литар и ќе се точи за 74,00 денари. ...

Read More »