Home / Tag Archives: гран при

Tag Archives: гран при

Гран при за преставата „Контрабас “ од Азербејџан

Со одигрувањето на монодрамата на  популарниот хрватски водител и  актер, Тарик Филиповиќ, “ Киро Блажевиќ” кој со својата изведба буквално ја крена публиката на нозе и доделувањето на наградите беше спуштена завесата на годинашното  јубилејно, 20 -то  издание на Фестивалот ...

Read More »

Гран при за монодрамата „Јас, што имам невини раце“ со актерката Весна Томинац Матачиќ

Хрватската актерка Весна Томинац Матачиќ е годинешен добитник на наградата гранпри што ја доделува меѓународното жири на Интернационалниот “Фестивал на монодрама Битола 2015“. Највиското фестивалско признание на Томинац Мачиќ од загребското глумачко ателје-Загреб, вечерва и беше доделено за монодрамата „Јас, ...

Read More »