Home / Tag Archives: грција

Tag Archives: грција

Саитис продадена за бадијала

Грчката компанија Саитис, која откако соптсвениците ја ограбија и ја пуштија во стечај е продадена. Според извори на порталот на Битолски весник Саитис, иако од страна на овластен проценител беше проценета на околу 1.500.000 евра е продадена за само 500.000 ...

Read More »

Шест златни медали за “ЗА НЕД ДО”

Академијата за боречки спортови и вештини „ЗА НЕД ДО” од Битола по кој знае кој пат во вистинско светло ја претставуваше Битола и нашата држава на меѓународната сцена. Деновиве “ЗА НЕД ДО “  ги собра златните медали на меѓународниот турнир ...

Read More »

Промовиран проектот за развој на туризмот меѓу Грција и Македонија

          Денеска во Битола, беше промовиран проектот подобрување на атрактивноста и промоција на прекуграничниот регион ( Пелагонија, Лерин, Солун ). -Целта на  овој проект  кој тежи вкупно 730. 000 евра  е дефинирање на проблемите и недостатоците меѓу двете држави. Немаме ...

Read More »

Грција ги поскапува патарините: на Евзони наместо 1,8 ќе се плаќаат 3 евра

Патарината по граничниот премин Богородица-Евзони во соседна Грција од 1 јануари наместо досегашните 1,8 евра ќе чини 3 евра за автомобили, а со ова поскапување на патарините во цела Грција на некои места ќе се плаќаат дури 150 проценти повисоки ...

Read More »

Хан: Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора на патот кон ЕУ

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, оценува дека Македонија може да им се придружи на Србија и Црна Гора, кои веќе се наоѓаат на евроинтеграцискиот пат и кои веќе ги почнаа преговорите за пристапуваање кон ЕУ. -Државите од ...

Read More »

Заев ја прифати номинацијата за Нобелова награда

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со делегацијата предводена од Уидад Бушамауи, добитничката на Нобеловата награда за мир за 2015 година, придружувана од пратеникот во Европскиот парламент од Грција Стелиос Колуглу, како и од ректорот на Универзитетот ФОН, Нано Ружин, ...

Read More »

Потпишан Договорот со Грција

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Преспа го потпишаa договорот постигнат меѓу двете земји во врска со името. Според постигнатиот договор, официјалното име на земјава за севкупна употреба ќе биде ...

Read More »

Коѕијас:Доста беа преговори, време е да се каже “Да“ или “Не“

Мислам дека доаѓа моментот да го кажеш големото „да“ или големото „не“ и ги разбираш тешкотиите што се наоѓаат пред тебе, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ во однос на ...

Read More »

Ципрас: Илинденска Македонија неприфатлива за Грција

И грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Во соопштението на грчката влада се вели дека се поздравува тоа што македонската страна прифатила дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби, пренесоа Ефимерида и ...

Read More »

Во наредните недели договор за името со Грција

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за Дојче Веле  зборувајки за европерспективите на Западен Балкан, за преговорите за името меѓу Скопје и Атина, како и работата на актуелната влада и делувањето на опозицијата во Македонија, изјави -Длабоко сум уверен дека во ...

Read More »