Don't Miss
Home / Tag Archives: информации

Tag Archives: информации

Ранет ловџија кај Ѓавато, Битолско

Рано изутрината со прострелна рана во градите на Клиничката болница беше примен ловџија, кој според информации на Битолски весник  бил тешко ранет кај месноста над Ѓавато. Лицето било веднаш опериранп на хирушкото одделение во Клиничката болница во Битола,  при што ...

Read More »

Пожар на Пелистер

Попаднево избувна пожар на Пелистер. Пожарот е забележан во тешко пристапен дел во пределот на Маловишта, на надморска висина од 1800 метри. Екипи на Територијалната противпожарна единица Битола, Дирекцијата за заштита и спасување и Националниот Парк Пелистер заминаа на терен да ...

Read More »

Груевски на маки.Неможе да најде кандидат(к)а за градоначалник на Битола

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски е на судни маки. Иако до крајниот рок за пријавување на листите со кандидати за градоначалници и советници остануваат уште само неколку дена тој сеуште не може да се одлучи со кој кандидат за ...

Read More »

Силен земјотрес ја погоди западна Кина

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска западниот кинески регион Сичуан, соопшти денеска Геофизичкиот институт на САД, јави БТА. Епицентарот на земјотресот бил на 50 километри јужно од градот Шахци, на длабочина од 55 километри. ...

Read More »

Светските медиуми за стравотната поплава во Скопје

Поплавите во Македонија се најдоа на страниците на светските и на балканските медиуми. Тие објавија фотографии од состојбата во државата направени од македонските фотографи, пишувајќи за штетите и за жртвите. Со наслов „Бура во Македонија – најмалку 20 загинати во ...

Read More »

Југо фрлено во реката Драгор

Засега непознати сторители, синоќа фрлиле автомобил марка “југо“ во реката Драгор, наспроти Безистенот.    Како се нашло “југото“ во реката Драгор никој не знае и нема официјална потврда. Според наши информации “југото“ било сопственост на подрачното министерство за земјоделство, шумарство ...

Read More »

Лидерот на СДСМ Зоран Заев: Власта незаконски прислушкувала 20.000 граѓани

По цели 7 месеци закани, навестувања и заплашувања, лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска попладне конечно ја активира”бомбата “. Иако најави дека “ бомбата “ ќе има разорна моќ, барем по тоа што го презентираше на првата прес конференција Заев ...

Read More »

Телевизија ТЕРА станува регионален медиум

Со одлуката која на вчерашната седница ја донесе Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Тера Телевизија од Битола станува регионален медиум. Освен битолската и публиката од овој пелагониски регион заедно со преспанскиот и Ресен, програмата на телевизија  Тера  ќе ...

Read More »

Студентите се информираа за Законот за слободен пристап до информации

Денеска во Општина Битола во организација на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информации од јавен карактер, Универзитетот и Општина Битола под покровителство на ОБСЕ се организираше настан посветен на студентите се со цел тие да се ...

Read More »