Home / Tag Archives: интерес

Tag Archives: интерес

Интересот над сите очекувања

Интересот за јубилејната 20 по ред,  манифестација на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018 “ е огромен и над сите очекувања. Во нашата редакција и на меил адресата постојано пристигнуваат предлози за признанијата. Досега во редакцијата се пристигнати над ...

Read More »

Огромен интерес за Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018“

Интересот за Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018 “ оваа година е огромен. Во нашата редакција и на меил адресата постојано пристигнуваат предлози за признанијата. Но тоа што е значајно огромен е и бројот на тие кои ...

Read More »

Тампонирање на улицата “Лавчански пат“

Согледувајќи ги тешките состојби во кои се наоѓаат дел од улиците во периферијата на Општина Битола, општината започна со санирање на дел од нив. Во таа насока, на улицата “Лавчански пат“  извршено е чистење и тампонирање, со што неодамнешната слика ...

Read More »

Мицкоски му се жалеше на Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес, придружуван од членот на Извршниот комитет, Игор Николов оствари средба со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека Мицкоски истакнал дека стратешка определба на Република Македонија е членство на државата во ...

Read More »

Мицковски за ВМРО бара помош од НАТО пактот!?

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска придружуван од Владимир Ѓорчев и Александар Николоски оствари средба со делегација на НАТО, предводена од Горазд Бартол, шеф на канцеларијата за врски на НАТО во Македонија. На средбата се разговарало за приоритетите на Република ...

Read More »

Ја спукаа ВМРО ДПМНЕ и Канал 5

Канал 5 ТВ го изразува своето чудење за неоснованото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое има обинувања и клевети базирани на погрешни факти и измислици, соопшти телевизијата. Господинот Ферид Мухиќ беше потпишан како „независен пратеник“, што впрочем може да се види ...

Read More »

СЈО ќе ги поднесе првите две обвиненија

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска ќе ги поднесе првите две обвиненија до Кривичниот суд, соопшти специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција. Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на документација од системите на прислушување, за кое се товарат ...

Read More »

Подземна Република

Слушајќи ги деновиве македонските политичари и гледајќи ги разбеснетите протестанти како се пресметуваат со полицијата и ги сквернават спомениците, кај мене постојано ми се наметнува мислата, во каква држава ние живееме. Иронијата да биде поголема сите тие кои деновиве се ...

Read More »

Значително расте интересот за средното стручно образование

По првиот уписен рок во училиштата за средно образование во Македонија, во гимназиско образование се запишале 5.416 ученици, а во средно стручно образование избрале 6.405 ученици. Овие податоци кои покажуваат дека интересот за стручно е поголем за околу 1.000 ученици ...

Read More »

Голем интерес за самостојната изложба на Тони Чатлески – Чатле

Синоќа, голем интерес кај почитувачите на ликовната уметност пробуди самостојната изложба на Тони Чатлески – Чатле „Древниот сон“   која од  27-ми мај е поставена во  Центарот  за култура Битола. Станува збор за триесетина опсесивни платна (од кои дел се изложени ...

Read More »