Home / Tag Archives: изгласаа

Tag Archives: изгласаа

Каталонија се отцепи од Шпанија

Каталонскиот регионален парламент изгласа да прогласи независност од Шпанија, објави Би-би-си. Каталонскиот парламент попладнево изгласа формирање на независна република, спротивставувајќи се на шпанската влада која се очекува да го отпушти претседателот на регионот и да наметне директна власт во следните ...

Read More »