Home / Tag Archives: јачина

Tag Archives: јачина

Земјотресот во Охрид го стресе регионот

Земјотресот со јачина од пет степени според Рихтеровата скала што попладнево го погоди охридскиот регион во 13.18 часот бил почувствуван на цела територија на Македонија и околните земји, соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот се наоѓа на 10 километри ...

Read More »

Земјотесрот што го погоди Охрид ја стресе и Битола. Јачината на земјотресот ги исплаши битолчани кои ги напуптија своите домови. Епицентарот на земјотресот е од охридско преспанскиот регион каде во изминатите неколку недели земјата постојано се тресе. Силниот земјотрес е ...

Read More »