Home / Tag Archives: јануари

Tag Archives: јануари

Почна трката за пратеници

                                     Како што стојат работите, речиси е сигурно дека на 12 април, како што беше договорено кај претседателот на државата, Стево Пендаровски, ќе се одржат предвремените парламентарни избори.           Веднаш по дочекот на Новата 2020 година, во пресрет на ...

Read More »

Истргувана Република (Северна)Македонија

          Искрен да бидам  дента, на 11 јануари, откако пратениците во Собранието го изгласаа новото име на Република Македонија, во Република Северна Македонија  и откако вечерта заспав со едно име, а се разбудив со друго име на државата,  првиот ден ...

Read More »

Ќосето мора да се соочи со правдата

Горан Ангелов Ќосето, кој е обвинет за „крвавиот четврток“ од Собранието, поднел жалба до Апелација, на одлуката на Кривичен суд дека не е опфатен во амнестијата“. Инаку досега Митко Чавков, Душко Лазаров, Игор Дурловски, Јане Ченто одлучија да на бараат ...

Read More »

Интензивно чистење на каналите во Пелагонија

Подружницата „Битолско поле“, која го стопанисува, користи и одржува системот за одводнување Пелагонија – Битолски дел и која работи во состав на АД Водостопанство на РМ, активно деновиве ги чисти каналите околу Индустриската зона „Жабени“, до новата железничка пруга кон ...

Read More »

Транспортер одложен за 31 јануари

Судењето за предметот „Транспортер“ на СЈО е одложено за 31 јануари. Одложувањето, според новоименуваната судијка во случајот Добрила Кацарска, е поради поднесена жалба во Апелацискиот суд.

Read More »