Home / Tag Archives: катица

Tag Archives: катица

Заврши сослушувањето на сведоците на Катица Јанева

Завршено е испитувањето на сведоците предложени од обвинетата Катица Јанева во случајот „Рекет“. Последни на листата, зад затворени врати беа бизнисменот Јордан Камчев и ексобвинителот на СЈО, Артан Ајро. Адвокатката Ирена Фрчковска која ја застапува Јанева во „Рекет“ за „Макфакс“ ...

Read More »

Одложено судењето за “ Рекет “. Катица била грипосана

Судењето за случајот „Рекет“, кое беше закажано за денеска, се одложува на барање на одбраната на обвинетата Катица Јанеца. Адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска во барањето за одложување до судот навеле дека Јанева има хронична болест и затоа според ...

Read More »

Васко Костевски (ќе) го спасува Талевски

Здружението на граѓани за почитување на прописите од Битола, во врска со работата на СЈО, поднесе кривична пријава против дел од обвинителите Катица Јанева, Трајче Пеливанов и истражителот Љуљзим Јашари, како и против вештаците ангажирани од нивна страна во врска ...

Read More »

Јосифовска: Катица не сакаше да ги затвори Мијалков и Камчев

Обвинителката Елизабета Jосифовска, на денешното рочиште за случајот „Рекет“, откако појасни дека по налог на Катица Јанева бизнисменот Орце Камчев издејствувал домашен притвор а и времен пасош, раскажа и како шефицата Јанева планирала Камчев и Сашо Мијалков, како осомничени во ...

Read More »

Почнува судскиот процес “Рекет “

На обвинителна клупа, денеска во Кривичниот суд, треба да седнат Бојан Јовановски, Зоран Милевски-Кичеец и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева, бидејќи треба да стартува судењето за случајот „Рекет“. Се очекува судењето да го проследат голем број на новинарски екипи ...

Read More »

Поднесено обвинение за осомничените во “ Рекет “

Обвинителството поднесе обвинение против Бојан Јовановски, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, обвинети во случајот „Рекет“. Од Обвинителството информираат дека две од обвинетите лица се товарат за примање награда за противзаконито влијание, а првообвинетиот Јовановски и ...

Read More »

Катица (ќе)молчи кај Вилма Рускоска

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева нема да дава исказ пред обвинителката Вилма Русковска за истрагата „Рекет“, односно одлучила да се брани со молчење. -Јанева ќе го искористи правото да не дава исказ во оваа фаза на постапката, изјави адвокатката ...

Read More »

Рускоска ја следела Катица 10 дена пред да ја уапси

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска по денешното разгледување на доказите од ПИ мерките изјави дека нејзината клиентка физички била следена 10 дена. -Денеска завршивме со оние докази, кои што ги имаше обвинителството. Денеска ги видовме ПИ мерките спроведени према ...

Read More »

Крај на една заблуда

                                                    До пред само извесно време сега веќе екс специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, пред која не само обвинителите и судиите, трепереа дури  и политичарите, како од власта, така и од опозицијата, самуверено во нејзин препознатлив стил говореше: ...

Read More »

Додека Катица е под сенка во Шутка, Камчев се сонча во Варна

Додека дополнително се загрева атмосферата околу истрагата за случајот „Рекет“, бизнисменот Орце Камчев е во Банско, Бугарија, објави ТВ24. Според информации на ТВ24, извесно време Камчев престојува во Бугарија, а дел од медиумите таму пренесуваат дека ужива на јахта во ...

Read More »