Home / Tag Archives: катица (page 2)

Tag Archives: катица

Сад инсистираат СЈО да постои

Амбасадата на САД во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги испита сите наводи за корупција и да ги гони како оправдани, засновани врз законот и веродостојни факти. -Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на ...

Read More »

Одбиена жалбата,Катица Јанева останува притвор

Кривичниот суд и ја отфрли жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија за МИА од Кривичниот суд. Судот синоќа одреди триесетдневен притвор за специјалната јавна обвинителка Јанева. Притворот го бараше Јавното обвинителство поради основано сомнение ...

Read More »

Определен притвор за Јанева, Обвинителството продолжува со истрагата за случајот „Рекет“

Кривичниот суд ѝ определи 30-дневен притвор на Катица Јанева. Јавната обвинителка Вилма Рускоска, која ја води постапката, претходно донесе наредба за проширување на истрагата и против Јанева, која вчера беше приведена. Покрај проширувањето на истрагата, Обвинителството од надлежниот суд предложи ...

Read More »

Катица вторник на распит кај Рускоска

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вторник е повикана на распит за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Во ОЈО денеска беше одложено сведочењето на обвинителот Бурим Рустем од СЈО за ...

Read More »

Фетаи: Јанева им се заканува на обвинителите

Расте ли нервозата кај специјалната обвинителка Катица Јанева?  Од денеска влезот во СЈО подлежи на посебен режим на сите вработени во институцијата. Никој не може да влезе и излезе од објектот без да им бидат проверени личните предмети, открива ексклузивно ...

Read More »

“Хуманитарецот Боки Тредичи” и неговото “Риалити шоу”

                             Македонија е пред нова голема политичка криза. Иронијата да биде поголема колапсот не и се заканува на Македонија поради високите јулски температури, кои достигнуваат и над 35 степени,  туку поради “Реалното шоу”, на кое сме сведоци деновиве, ...

Read More »

Објавени сите снимки од разговорите меѓу Камчев и Јовановски Италијанскиот весник Ла Верита денеска објави уште еден текст со нова снимка од разговори меѓу Јордан Камчев и Бојан Јовановски, но притоа ги направи достапни и сите останати разговори кои ги ...

Read More »

Катица до Орце: Се ќе биде ОК

Не се секирај за ништо се ќе биде ОК”, му вели специјалната обвинителка Катица Јанева на бизнисменот Jордан Камчев во еден дел од снимката.На новата снимка што утрово ја објави новинарот на италијанскиот весник „Ла верита” се слуша и гласот ...

Read More »

Лиле Стефанова: Катица Јанева го ослободи од притвор Орце Камчев

Обвинителката која ја водеше истрагата за „Империја“, Лиле Стефанова во која осомничен е бизнисменот Орце Камчев вели дека утрово првпат ја видела снимката во која Бојан Јовановски зема пари од Камчев.  „Не само што не сум знаела дека постои ваква ...

Read More »

Катица се појави во СЈО

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која даде оставка на функцијата, денеска се појави во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Нема информации зошто Јанева дошла во СЈО. Таа од минатиот вторник беше на боледување, откако во понеделникот си даде оставка на ...

Read More »