Home / Tag Archives: Кацарска

Tag Archives: Кацарска

Утре завршни зборови за “Транспортер“

Утре во Скопје ќе продолжи судењето на судскиот процес “Транспортер“ На утрешнпто судење ќе се одржат завршните зброви на обвинетите . На утрешното судење треба да се појави и градоначалникот Владимир Талески, кој не се појави на претходното судење поради ...

Read More »

Кацарска му се закани на Талески со притвор

Првообвинетиот во Транспортер, поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески денеска не дојде во судница на завршни зборови за случајот Транспортер. Судијката Добрила Кацарска им порача дека нема да толерира одлагања и развлекување на постапката на самиот крај. Ќе се проверува ...

Read More »

Барања за амнестија до вторник

Од денеска па се до вторник, до околу 14 часот, тече рокот во кој обвинетите или веќе осудените за настаните поврзани со „27 април“ ќе можат да поднесат барање за амнестија до Кривичниот суд. Претседателот Ѓорге Иванов вчера го потпиша ...

Read More »

Судијката Кацарска: Законот за амнестија е предвремен донесен

Селективниот закон за амнестија кој ќе опфати поголем дел од обвинетите за „27 април“, се изгласа во Собранието, а набрзо ќе треба да се спроведе и во пракса. Сепак сѐ уште не е јасно кого точно од обвинетите опфати. Според ...

Read More »

Две години затвор за Груевски

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест месеци. Судијката Добрила Кацарска образложувајќи ...

Read More »