Home / Tag Archives: клиничка болница

Tag Archives: клиничка болница

Обновен и реконструиран Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничката болница во Битола

Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничката болница во Битола е комплетно обновен и реконструиран, и со тоа ќе се олесни неговото секојдневно функционирање, информираше на денешната прес-конференција раководството на болницата. –Изминатите месеци интензивно работевме нашиот Оддел за гинекологија и ...

Read More »

Клиничката болница одбележа 50 години постоење

Со свечената промоција на Монографијата, проекцијата на документарниот филм, како врачување на благодарници на сите директори, кои во изминатите 50 години раководеле со установата, Клиничката болница Битола го одбележа својот голем јубилеј, 50 години од формирањето. За растежот на болницата ...

Read More »

Клиничка болница:Има реагенси за загрозените пациенти, во тек е тендер за нови количини

Со реакција на прес-конференцијата на ЛДП,   се огласи менаџерскиот тим на Клиничката болница- Битола.  Реакцијата ја објавуваме во целост. – Службата за нуклеарна медицина при Клиничката болница- Битола ги има количините на реагенси што се потребни за витално загрозените пациенти. ...

Read More »

ЛДП: Со месеци во Клиничката болница нема реагенси за испитување на тироидната жлезда на пациентите

  Горан Милевски од битолската ЛДП денеска на прес-конференција пред Клиничката болница- Битола обвини дека во болницата која е и регионален центар, веќе неколку месеци нема реагенси за испитување на хормонот кој ја регулира тироидната жлезда кај пациентите. -На пациентите ...

Read More »

За лекарска грешка болницата ќе плати 50.000 евра!?

Пациент, чиј идентитет му е познат на редакцијата на порталот на Битолски весник по неколку години тужење дознаваме дека го доби(л) судскиот спор против Клиничката болница во Битола за направената лекарска грешка. По пресудата на Врховниот суд, според извори на ...

Read More »

Паркингот на Клиничка болница под концесија

Паркинг просторот на Клиничка болница во Битола, со вкупна површина од 2.300 м2 ќе оди под концесија. Клиничка болница објави оглас во кој се повикуваат сите заинтересирани кои сакаат да управуваат со паркинг просторот за период од 3 години, да ...

Read More »