Home / Tag Archives: компанија

Tag Archives: компанија

Бончановски на платен список во Општината, а работи за Евиденција

Секретарот на Општината Битола, Сободан Бончановски кој откако сами си поднесе оставка од секретарската функција и сам си се назначи за раководител на Секторот за финансии во Општината Битола, деновиве откако со Талески зедоа годишни одмори постојано е ангажиран во ...

Read More »

Анѓушев:Каде завршуваа парите од ископот на јаловина во РЕК Битола

Заменик Претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, објасни дека минатото раководство на ЕЛЕМ имаше распишано тендер за ископ на јаглен и јаловина во РЕК Битола и дека на тој тендер имало негативно поддавање. Вели дека во ...

Read More »

СДСМ шири дефетизам

По прес конференцијата на пратеникот Васко Ковачевски за  хаварите во рудникот Суводол со реакција се јавија од АД ЕЛЕМ. -СДСМ  продолжува да шири лаги и дефетизам.  Во повеќе наврати во минатото, АД ЕЛЕМ успеваше да ги демантира  лагите и ширењето ...

Read More »

Реконструкција на патот за Новаци

Во Новаци официјално почна реконструкцијата на патот Битола – Новаци, кој води и до РЕК „Битола “ во должина од околу еден километар. Се работи за реконструкција на патниот правец кој пред една година, за време на големите поплави кои ...

Read More »

„Тинкес“ донираше 24.000 литри вода

Компанијата „Тинекс“ денеска донира пакети со 24.000 литри вода за граѓаните погодени со поплавите по вчерашното невреме во Скопско. Донацијата е доставена во основното училиште „25 Maj“ во селото Сингелиќ а од таму водата ќе биде пренесена во кризниот штаб ...

Read More »

Целосна урбанизација на Златниот рид

Убавиот сон што го сонуваа битолчани што пред неколку години купија локации за изградба на индивидуални станбени објекти на Златниот рид, конечно ќе им се оствари и по подолга неизвесност и чекање наскоро тие ќе можат да почнат со изградба ...

Read More »

ЕВН Македонија отвори читалница во градската библиотека

ЕВН Македонија, во рамките на своите активности како општествено одговорна компанија, ја отвори третата читалница во земјава. Читалницата е сместена во НУУБ „Св. Климент Охридски“ во Битола, а нејзиното отворање е еден вид продолжение на проектот за поддршка на македонската ...

Read More »

“Ќе ве победиме со љубов- мотото на празнувањата“ на “Кромберг и Шуберт“

Вработените во “Кромберг и Шуберт“, со спектакуларна забава, во стилот на холивудските оскари, ја испратија старата и ја пречекаа новата 2015 година.  Над 2.000 вработени присуствуваа на спектакулерната забава насловена “Крошу на оскарите“, што се одржа во новиот ресторан “Гранд ...

Read More »

Четири и пол години затвор за директорот на “ Бетон“,Томислав Стефовски

Првиот човек на градежната компанија “Бетон“ Битола, која до стечајот вработуваше над 600 градежни работници, Томислав Стефовски, ќе треба да одлежи 4,5 години затвор и да плати 4.000 евра судски трошоци за судскиот процес што се водеше против него. Ваквата ...

Read More »

Фабриката “Кромберг и Шуберт” им подари на децата на своите вработени новогодишни пакетчиња

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници оваа година за првпат компанијата “Кромберг и Шуберт Македонија ДООЕЛ Битола” им подари на децата на сите вработени новогодишни пакетчиња. Компанијата им ги подари пакетчињата на своите најмили во Центарот за култура во ...

Read More »