Home / Tag Archives: конференција

Tag Archives: конференција

Најбогатите медиуми најбрзо пропаднаа!

Македонското новинарство е на смртна постела. Поради малиот и ограничен пазар медиумите во Македонија се соочуваат со бројни егзистенцијални проблеми. Приходите кои ги остваруваат медиумите од својата основна дејност како и маркетинг активностите не се доволни да ги покријат ни ...

Read More »

Груевски: Размислуваме за понатмошните чекори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, изјави денеска дека партијата се уште нема донесено одлука дали нејзините пратеници ќе го напуштат Собранието. Груевски не сакаше да открие повеќе детали ниту од средбата со премиерот, Зоран Заев, која се одржа синоќа во ...

Read More »

Хан – Заев на средба во “ четири очи”

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, пристигна во Владата каде ќе одржи средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. Хан за време на посетата има предвидено средба со делегација на Владата и ќе присуствува ...

Read More »

Научна конференција на МАНУ и БАН во Битола

Македонските и бугарските историчари ќе презентираат научни трудови за Македонската револуционерна борба во Пиринска, Егејска и Вардарска Македонија. Ослободителните борби на Македонија од источната криза до Балканските војни е темата на дводневната научна конференција во организација на Македонската и на ...

Read More »

Меѓународна конференција за развој и промовирање на иновациите во земјоделието

Меѓународна конференција на тема „Развој и промовирање на иновациите и претприемништвото во секторите растително и сточарско производство“, се одржува од денес и во следните два дена во Битола, во организација на Федерацијата на фармерите на Македонија. На конференцијата беа презентирани ...

Read More »

Конференција за поддршка на извозот

Утре, во хотел-ресторанот “Капри” во Битола, ќе се одржи конференција за поддршка на извозот на малите претпријатија, посебно на оние претпријатија кои се почетници на планот на извозот и кои се уште размислуваат за извоз. Во врска со оваа конференција ...

Read More »

Меѓународна конференција “Социјална и образовна инкулузија и кохезија“

Викендов, во Центарот за култура во Битола, во организација на Македонското научно друштво се одржа Меѓународната конференција “Социјална и образовна инклузија и кохезија – теорија, практика и перспективи“. На конференцијата со свои трудови и излагања, зедоа учество над 40 – ...

Read More »

Балканска конференција на директори на фотографија

ИФФК „Браќа Манаки” и Европската асоцијација на кинематографери ИМАГО во Битола ја одржаа третата балканска конференција на директори на фотографија, која од следната година ќе прерасне во традиционална. На конференцијата учествуваа Иван Тонев од Бугарија, Валентин Перко од Словенија, Зоран ...

Read More »