Home / Tag Archives: конгрес

Tag Archives: конгрес

Италијански психолози се заинтересираа за научниот труд на Марија Младеновска – Димитровска

                            Италијанските психолози, кои учествуваа на 16. европски конгрес за психологија во Универзитетскиот центар Ломоносов во Москва се заинтересираа за научниот труд на битолчанката Марија Младеновска-Димитровска.       Денеска по успешната презентација на својот научен труд, Марија доби отворена ...

Read More »

Христијан Мицковски нов лидер на ВМРО ДПМНЕ

На денешниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово за нов претседател на партијата беше избран досегашниот генерален секретар Христијан Мицкоски, кој што беше и единствениот кандидат. Тој освои 376 гласа, 52 ливчиња не биле важечки, а десетмина не гласале. На денешниот ...

Read More »

Талески на Конгресот во Валандово

Полека привршува регистрацијата на делегатите на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер. Меѓу оние кои дојдоа  се Владимир Талески  Миле Јанакиески, Емил Димитриев, Коце Трајановски, Елизабета Канческа – Милевска, Диме Спасов, Даниела Рангелова,Влатко Ѓорчев кој не ги поддржа ...

Read More »

ИК одлучува за одлагање на Конгресот

Утре на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а потоа и на Централниот во четврток ќе се разгледува иницијативата за одложување на Конгресот Пратениците Илија Димовски, Антонио Милошоски, Трајко Вељановски, како и дел од основачите, од Извршниот комитет на партијата побараанов рок ...

Read More »

Димовски, Милошоски, Велјановски,Змејковски бараат одлагање на Конгресот

Високи функционери она ВМРО-ДПМНЕ и јавни функционери од редовите на опозициската партија, меѓу кои Илија Димовски, Антонијо Милошоски, Трајко Вељановски, Борис Змејковски, Никола Бакрачески, Илчо Захариев и други, бараат одложување на конгресот, поради, како што велат тие, огромни пропусти во ...

Read More »

Јове Кекновски: Во ВМРО се побунија амалите на туѓиот срам

Се пробудија и побунија амалите на туѓиот срам, вели Јове Кекеновски за денешното писмо од повеќе високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои побараа одложување на Конгресот. -До вчера верните прислужници на Груевски конечно собраа храбрсот и почнаа да се сомневаат во ...

Read More »

Конгрес на ВМРО во Валандово

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва изгласа вонреден 16-ти конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, на кој треба да се избере нов партиски лидер, информираше генералниот секретар на партијата Христијан Мицковски. Со тоа се отвора патот за повлекување на ...

Read More »

Прифатена оставката на Груевски

Централниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на вечерашната седница ја прифати неотповикливата оставка на Никола Груевски од претседателската функција, изјави денеска генералниот секретар на партијата, Христијан Мицковски. Според неофицијални информации, 100 членови на ЦК гласале за избор вонреден Конгрес и избор ...

Read More »

Седница на Централниот комитет на ВМРО за збогување со Груевски

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува седница во партиското седиште. На него треба формално да ја потврди одлуката за вонредниот конгрес на партијата на 23 декември во Валандово, на кој треба да се констатира оставката на Никола Груевски и да ...

Read More »

Конгрес на ВМРО ДПМНЕ на 23 декември

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва договори да биде свикан Конгрес на партијата на 23 декември. На Конгресот ќе биде разгледана оставката на лидерот на партијата, Никола Груевски, што тој ја најави пред неколку дена. „Независно каков ќе биде резултатот од ...

Read More »