Home / Tag Archives: локални

Tag Archives: локални

Весниците да вработат дописници

На Собранието на печатените медиуми што се одржа во Скопје на препорака на ЗНМ беше едногласно одлучено сите (дневни )весници кои ќе добијат субвенции од државата да вработат дописиници од внатрешноста. Ваквата одлука ја прифатија сите сопственици и директори на ...

Read More »

Кој си игра со локалните медиуми?

                                         Дали на локалните медиуми во Битола  му претстои дефинитивен крај и згаснување?           Ова прашање деновиве беше отворено поставено  пред првите луѓе на Советот за етика, кои беа во посета на Битола и заедно со битолските новинари ...

Read More »

ОДИХР во посета на Битолски весник

Денеска Битолски весник го посетија преставници на ОДИХР. Тие во Битолски весник се задржаа во подолг разговор со директорот на Весникот, Менде Младеновски, околу тоа како тој го  оценува првиот круг од локалните избори. Преставниците на ОДИХР се интересираа и ...

Read More »

Современ јавен превоз со набавка на еколошки возила

Еден од нај горливите проблеми во Битола е загадувањето со воздухот, изјави денеска Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ. -Меѓу останатите чинители загадувањето на воздухот е како последица на нерегулираниот градски односно целокупно сообраќајниот режим во општината. ...

Read More »

Груевски најави нова ера на ВМРО ДПМНЕ

Под слоганот “Нова ера  за ВМРО ДПМНЕ “ во  еуфорична атмосфера во полната сала „Борис Трајковски“ Груевски најави дека со локалните избори почнува новата ера на ВМРО-ДПМНЕ. Конвенцијата започна со изведба на македонската химна на пејачката Андријана Јаневска. На конвенцијата ...

Read More »

Референдум паралелно со локалните избори

На 15 октомври освен за локални избори, жителите на неколку Општини можно е да се изјаснуваат и на референдум против изградба на домови за мигрантите. Штип и Кавадарци веќе донесоа одлуки за одржување на референдуми, а планот, е изјаснувањето да ...

Read More »

СДСМ во коалиција со албанските партии за локалните избори

Социјалдемократскиот сојуз преговара за коaлиција со албанските партии за престојните локални избори. Лидерот на социјалдемократите и премиер вели дека во тек се разговори со владините коалициски партнери ДУИ и Алијанса на Aлбанците. Заев не ја исклучува можноста и од преговори ...

Read More »

Петмина судии останаа без имунитет

Судскиот совет на денешната седница одлучи да им го одзеде имунитетот на петмина судии обвинети за злоупотреба на службената положба во предметот „Титаник“ . На седницата, која беше затворена за јавноста, судиите расправаа по барањето на кривичната судијка Верка Петковска ...

Read More »

Томислав Тунтев: СДСМ ќе забележи убедлива победа на локалните избори

Го поздравуваме денешното распишување на локалните избори. Очекуваме убедлива победа на нашите кандидати за градоначлници и листи за советници, во интерес на граѓаните, порача денеска Томислав Тунтев, координатор на пратеничката група на СДСМ во Собранието. „Социјалдемократскиот сојуз на Македонија е ...

Read More »

Меморандум за чист воздух во Битола

Како што беше и најавено  доцна попладнево,  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  ја одржаа предупредувачката  блокада на патот Битола-РЕК “Битола”. На протестот, организаторите  ги истакнаа своите барања до надлежните општински и државни институции. На ...

Read More »